Çeşitli sığır ırklarımıza ait karkaslarda değerli et preparatlarının oranlarının tespiti ve bunlara uygulanan ön işlemler üzerine araştırmalar
Research on how to determine the ratios of different valuable meat products from the carcasses of differnt cattle rales and the preliminary processes applied
  1. Tez No: 86358
  2. Yazar: AHMET YÜCESAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET Bu çalışma değerli et preparatlannın yerli ve kültür melezi sığır ırklarında karkaslara oranlarının belirlenmesi amacı ile yapıldı. Materyal olarak yerli sığır ırklarımız olan yerli kara, boz ırk, Doğu Anadolu kırmızısı ve Güney Anadolu kırmızısı ırklarından 7'şer adet sığır araştırmaya alındı. Kıyaslanma amacı ile de ayrıca kültür melezi sığır ırklarından ülkemizde en yaygın olan montofon ve holştayn ırkı sığırlardan 7'şer adet araştırmaya alındı. Yerli sığır ırkları arasında en yüksek değerli et preparat oranının %23 ile Doğu Anadolu Kırmızısı Sığır Irkı'nda en azının ise %21,6 ile Güney Anadolu Kırmızısı Irkı'nda olduğu tespit edildi. Kültür melezi sığır ırklarında bu oranın montofon melezinde (%22,4) holştayn melezine göre (%21,5) daha yüksek olduğu tespit edildi. Kemik ağırlıklarının karkaslara oranında ise yerli sığır ırkları arasında en yüksek kemik ağırlığı oranının yerli kara sığır ırkında %23,3 bulunurken, en düşük oranının %19,3 ile Güney Anadolu Sığır Irkında olduğu gözlendi. Kültür melezi sığır ırklarında ise bu oranın montofon melezi ırkında %18,1 holştayn melezinde ise %19,5 olarak belirlendi. 57Büyük parça kısımları olarak ön kol, kısa but, fileto yerli sığır ırklarında karkaslara oranı sırası ile %57.3, %29.6,%12.8 iken kültür melezi sığır ırklarında ise bu oranlar %55.6, %30.1 ve %14.1 olarak tespit edildi. Değerli et preparatlannın taze tüketime hazırlanması esnasında ağırlık kaybı ortalama %13.5 bulunurken bu oran %46.9 ile bonfilede en yüksek, %3.02 ile de kontranuarda en düşük oranda bulunmuştur. Genel değerlendirmede kültür melezi sığır ırklarında yerli sığır ırklarına göre daha yüksek oranda değerli et preparatlan tespit edilirken daha düşük düzeylerde kemik oranlarına sahip oldukları belirlendi. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Resesarch on how to determine the ratios of different valuable meat products from the carcasses of different cattle races and the prelimianary processes applied The purpose of present study here in is made to determine ratio of valuable meat preparations in domestic and culture crossred cow race carcasses. Cows belonging to domestic black, gray, East Anatolian Red and South Anatolian red races were selected as material 7 of each for reserching in addition 7 cows of each of Montophone and Holstein races greatly spread around in Turkey were taken in study to compare. Highest rate of valuable meat preparation among domestic cow races are determined to be 23 % for East Anatolian and lowest by 21.6 % for South Anatolion Red races. Such rate is also determined to be high by 22.4 % (in Montophone) and 21.5% (Holstein) among culture crossbred races. Bone to carcass weight ratio revelealed highest figure in dark domestic races by 23.3 %, where the least in South Anatolian race by 19.3 % in culture crossbred rate is found to be 1 8. 1 % for montophone and 1 9.5 % for Holstein. In terms of large piece sections domestic cow breeds revealed 57.3, 29.6 and 12. 8 % for front arm, short leg and fillet, respectively, where such rates are found to 95.6, 30. 1 and 14. 1 % in same respect for culture crossbred cows. Shrinkage in weight of valuable meat preparations while making ready for fresh use gives 13.5 % mean value, by 46.9 % in bonnefillet (highest) and 3.02 % in conter-noire (lowest). In evaluation made in general culture cross-bred races reveal higher rate of valuable meat ratios with respect to domestic races and lower bone weight as well. 59