Üç farklı keçi populasyonunda ?S1-kazein (CSN1S1) polimorfizminin PCR-RFLP ile belirlenmesi
Identification of polimorphism of ?S1-cazein (CSN1S1) in three goat population by the PCR-RFLP method
- Tez No: 259999
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Alfa s1-kazein geni lokusu bakımından populasyondaki çeşitliliği test etmek ve allel frekanslarını tahmin etmek amacıyla Kahramanmaraş yöresinde yetiştirilen Saanen melezi (27), Kıl keçisi (26)ve Kilis keçisi (27) olmak üzere toplam 80 keçinin kan örneğinden gen ve genotipler PCR-RFLP metoduyla ve XmnI kesme enzimi kullanılarak tanımlanmıştır.Kesme işlemi sonucu A ve B olarak tanımlanan iki allel ve üç genotip (AA, AB, BB) belirlenmiştir. Toplam populasyon içersinde mutasyon ihtimalini gösteren AA genotipi frekansı 0.057 olarak belirlenmiştir. Genel olarak B alleli yüksek frekansa sahip olmakla birlikte, Saanen melezi (0.88) ve Kilislerde (0.7391) Kıl keçilerinden (0.6316) daha yüksektir. Kıl keçilerinde A alleli ve heterozigot genotip frekansı diğer ırklardan daha yüksek bulunmuştur. Populasyonun dengede olduğu belirlenmiştir.Populasyon farklılıkları bakımından Kıl ve Kilis keçileri yüksek düzeyde (% 99) benzerlik göstermektedir. Saanen melezleri ile diğer keçi ırkları arasında genetik farklılıklar bulunmaktadır (% 1-7).
Özet (Çeviri)
To test variation in population and to estimate allele frequency in terms of alpha s1-casein gene locus 27 Saanen crossbred goats, 26 Hair goats and 27 Kilis goats which are rared in Kahramanmaraş region blood samples were analyzed. The genotypes were determined by PCR-RFLP method using XmnI restriction enzyme.According to digestion of PCR product by the restriction enzyme two alleles (A and B) and three genotypes (AA, AB and BB) were determined. The AA genotype frequency in all population, which shows probably mutation, was determined as 0,057. In general, the B allele have high frequency however the frequency of Saanen crossbred (0,88) and Kilis (0,7391) goats are higher than the Hair goats (0,6316). Frequencies of the A allele and heterozygous genotype of Hair goats were found to be higher than the other breeds. The population was found in balance.In terms of population diversity Hair and Kilis goats showed high similarity (99 %). Genetic diversity between Saanen crossbred goats and other breeds was found (1-7 %).