Elektrik kaçaklarını GPRS tabanlı belirleme ve merkezi kontrol sisteminin gerçekleştirilmesi
Determining the illegal electricity usage by GPRS base and carrying out the central control system
- Tez No: 260001
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Türkiyede Elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin yanı sıra elektriğin kaçak kullanım yöntemlerinden bahsedilmiştir. GPRS Teknolojisinden veri iletimi esnasında istifade edilmiştir.Günümüzde, elektrik enerjisi kullanımının miktar ve hacmi büyük ölçüde artmıştır. Tüketicilere ulaştırılması gereken bu elektrik enerjisinin çeşitli üretim teknolojileri mevcuttur. Üretim aşamasının ardından iletim aşaması söz konusudur ve son olarak dağıtım yani tüketiciye ulaştırma aşaması gelir. Elektrik kaçaklarını önlemede kullanılan en yaygın metotlardan bahsedilecektir. Elektrik şebekeleri merkezi bir kontrol sistemine alınacak ve son olarak GPRS tabanlı elektrik kaçakları tespiti yapılacaktır. Bu işlem neticesinde elektriğin kilowatt / saat olarak birim fiyatının ucuzlayacağı görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this project, generation, transmission, distribution, marketing and also illegal usage methods of electricity in Turkey are mentioned. GPRS technology is used during data communication.Nowadays the amount and capacity of electricity consumption are increasing. The electrical energy distrubuted to the consumers has different generation methods. After generation phase, transmission and distribution phases come in order to energize the consumers. The most common methods to prevent illegal electricity usage. are going to be mentioned. Electrical Grid is going to be controlled from a control center and finally illegal electricity usages are going to be detected with GPRS based system. After this process, its going to be seen that the cost of electricity per kWh is decreasing.