Çelik yapılarda pasif yangından koruma yöntemlerinin karşılaştırmalı maliyet analizi
Cost comparative analysis of passive fire protection methods in steel structures systems
  1. Tez No: 260007
  2. Yazar: DERYA DOĞAN ÖZBERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM TAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çelik taşıyıcı sistemler, geniş açıklıkları geçebilmesi, ön üretimli ve hızlı uygulanabilir olması gibi birçok özelliğinden dolayı mimar ve mühendislerce tercih edilen bir taşıyıcı sistem olmuştur. Çelik taşıyıcı sistemler birçok üstün özelliklerine rağmen çeliğin mekanik özelliklerinden ötürü yangından etkilenmektedirler. Çelik taşıyıcılı Dünya Ticaret Merkezi'nin 11 Eylül terörist saldırısından sonra yıkılmasındaki en önemli etkenin yangın olması çelik binaların yangından korunmasının önemi bir kez daha ortaya çıkarmıştır.Çelik taşıyıcı sistemlerin yangından korunma yöntemleri, aktif ve pasif olarak sınıflandırılmaktadır. Pasif yöntemler yangın öncesi alınan önlemlerle taşıyıcı sistemleri yangından korumayı hedeflemektedir. Aktif yöntemler ise çelik taşıyıcı sistemleri yangın esnasında korumayı hedefler.Bu çalışmada, çelik yapı uygulamalarında yangına karşı korunmada yaygın olarak kullanılan pasif korunma yöntemleri maliyet açısından karşılaştırılmıştır. Maliyet karşılaştırmalarında püskürtme sıva ile sıvama, sıcaklıkla şişen boyalar ile boyama, plakalar ile kaplama ile yalıtım yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Denizli'de inşa edilmiş ve halen kullanılmakta olan çelik taşıyıcı sistemli 5 katlı bir iş merkezi binası ve Aydın'da inşa edilmiş ve halen kullanılmakta olan tek katlı 2 açıklıklı bir sanayi yapısı örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel structural systems are prefered by architects and civil engineers due to steel being able to suspent wide area?s, it can be prefabricated, erected fast and many other reasons. Despite many superior features , steel structural systems are effected by fire due to mechanical properties of steel. Fire is most important factor of collapse of steel carrier with World Trade Center after September 11 terrorist attack that emphasize important of protection of steel structural system against to fire.In this study, passive protection methods have been compared in terms of cost widely used protection against fire on steel structure applications. Plastering with spray plasters, painting with intumescent paints, coating with plaster boards and insulating with concrete are used in cost comparisons. In the scope of this study 5-storey business center building with steel carrier system which built in Denizli and still being used is investigated and single storey 2 spans industrial building with steel carrier system which built in Aydın and still being used is investigated.In this study, cost comparison has been made between often used passive fire protection methods on steel structures. Within this cost comparison, plastering with spray plaster, painting with intumescent paint and coating with fire resistant plate methods have been used. Within scope of study, business center building where builted in Denizli, which has 5 floor and industrial structure where builted in Aydın, which has a floor and two span have been investigated.