Çelik yapı bileşenlerinde alınması gereken yangın güvenlik önlemleri ve bir uygulama örneği
Fire safety methods for steel structure components and a case study
  1. Tez No: 125975
  2. Yazar: ENİS ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde çeşitli nedenlerle çelik yapı örnekleri hızla artmaktadır. Ancak günümüzde, konuyla ilgili bilimsel çalışmaların yeterli düzeyde olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tezin amacı ise birçok avantajı olan çelik yapıların, yangına karşı zayıflığını gözler önüne sermek, çelik yapı bileşenlerinin yangından pasif korunma yollarını göstermek ve konuyla ilgili ülkemizdeki standart ve yönetmelik eksikliklerine dikkatleri çekmektir. Bu çalışmada, yangın ve yangın güvenliği ile genel bilgiler, yangının yapı malzemelerine etkileri, yangının çelik üzerindeki etkileri, çelik yapı bileşenlerinin pasif yangın koruma yöntemleri incelenmiştir. Son bölümde ise, toplu kullanıma açık bir çelik yapı, örnek olarak seçilerek yangın güvenliği açısından irdelenmiştir. Bilim Kodu : 500.10.11 Anahtar Kelimeler : Yangın, Çelik, Pasif Yangın Koruması Sayfa Adeti : 100 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Füsun DEMİREL
Özet (Çeviri)
In Turkey, because of some advantages, the use of steel structures increased rapidly, but scientific base is not formed yet The concept of the thesis is, to show the weakness and protection methods of steel structure components against the fire. Another aim of this work is to focus on lack of standards and specifications in Turkey about the subject In this work, step by step, general information about fire and fire safety, effects of fire on structural materials, effects of fire on steel and fire safety methods for steel structure components are searched. Finally chose a case study, which is the steel structure, contains too much live load. It is researched from the point of fire safety. Science Code : 500. 10.11 Keywords : Fire, Steel, Passive Fire Safety Methods Page Number : 100 Thesis Supervisor: Asso. Prof. Füsun DEMÎREL