Adıyaman Kuyulu meralarında farklı dozlarda çiftlik ve fosforlu gübrelemenin meraya etkisi
Effect of the different doses farming and phosphoric fertilizing on ranges at Adiyaman Kuyulu ranges
- Tez No: 260039
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2006 ? 2009 yılları arasında Adıyaman İli Kuyulu Köyü doğal merasında farklı dozlarda uygulanan çiftlik ve fosforlu gübrelemenin meradaki etkisinin saptanması amacı ile yapılmıştır. Gübreleme çalışmalarında beş çiftlik gübresi dozu (0, 1, 2, 3 ve 4 ton/da), beş fosfor dozu (0, 3, 6, 9 ve 12 kg/da) ile kombine edilerek uygulanmıştır. Araştırmanın üç yıllık sonuçlarına göre; artan çiftlik gübresi ve fosfor dozları kuru ot verimini, buğdaygil ve baklagillerin vejetasyonun verimine katılma oranını, ham protein oranını ve otlatma kapasitesini artırmıştır. Araştırmada en yüksek kuru ot verimi (240.91 kg/da) 3 ton/da çiftlik gübresi ile birlikte 12 kg/da fosfor uygulamasından, en düşük değer ise (98.68 kg/da) gübre uygulanmayan (kontrol) parsellerden elde edilmiştir. Üç yıllık toplam kuru ot verimine göre en karlı gübre dozu 58.16 TL gelirle 1 ton/da çiftlik gübresi ile birlikte 12 kg/da fosfor uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the effect of the application of different doses of farm and phosphoric fertilizing on natural ranges of Adıyaman Province The Kuyulu Village between 2006?2009. At fertilization studies applications, five farm fertilizer doses (0, 1, 2, 3 and 4 tones/decare) were combined with five phosphorus doses (0, 3, 6, 9 and 12 kg/decare). According to the results of the three year of research, the increasing farm fertilizer and phosphorus doses raised the yield of hay, the contribution rate of grasses and legumes to vegetation, the rate of crude protein and the capacity of grazing. At the research, the highest hay yield (240.91 kg/decare) has been got by applying 3 tones/decare farm fertilizer and 12 kg/decare phosphorus, the lowest value (98.68 kg/decare) has been got from the (control) parcels where fertilizer wasn?t applied. According to the three year of hay yield, the most profitable fertilizer dose has been got from 1 ton/decare of farm fertilizer with 12 kg/decare of phosphorus application with the cost of 58.16 TL.