Mevsimlik tarım işçi çocuklarının eğitimi
- Tez No: 7735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çukurova'ya Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında pamuk çapası; Ağustos ve Eylül aylarında pamuk toplamak için Şanlıurfa, Niğde, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt ve Bitlis illerinden kütle halinde“mevsimlik tarım işçileri”gelir. Bunların önemli bir bölümü küçük toprak sahibi köylülerdir. Bunlar yasal güvence, top lumsal güvence, toplu pazarlık, nüfus ve işçi kayıtları, barınma, sağlık, ulaşım, yakacak ve beslenme, ücretler, çevre faktörleri, elciler ve özellikle çocukların eğitimi sorunları ile karşı karşıyadırlar. Sayıları dörtyüz bine ulaşan mevsimlik tarım işçilerinin, zorunlu eğitim çağında, 30000-70000 çocukları bulun maktadır. Aileleriyle birlikte göç eden tarım işçilerinin çocukları, yılda yaklaşık iki ay zorunlu eğitimden uzak kalmaktadırlar. Mevsimlik iç göçler nedeniyle, bir kısım öğrencinin eğitimden uzak kalması, Türk eğitim yönetiminin önemli bir sorunudur. İşverenler, elciler ve anne babalar çapa ve toplama zamanlarında çocukların Yatılı İlköğretim Bölge İlkokullarında (YİB0) eğitim öğretim görmeleri önerisini benimsemek tedirler. Bu öneriyi benimseyen ilçe eğitim yöneticileri ve kaymakamlar aynı zamanda konumları gereği işçi çocuklarının eğitimi sorununun çözümünde, yönetsel önlemleride vur gulanmaktadır. Anne babaların tarım işçiliği nedeniyle bulundukları yerden ayrılırken, okulöncesi ve ilköyretim çağındaki çocukları yatılı olarak, kapsayacak eğitim kurumlarının geliş tirilip kurulması, bu kurumların, sonuna taraf olanlarca desteklenemesi modeli genel çizgileri ile ortaya çıkmaktadır, ııı
Özet (Çeviri)
Summary From the cities such as Şanlıurfa, Niğde, K.Maraş, Gaziantep, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt and Bitlis the seasonal agricultural workers in groups come to Çukur ova to hoe the cotton fields in April, May and June, to collect cotton in the months of August and September. Such workers are face to face with the following problems as collective bargaining (contract), identity books and the registry of workers, accommodation, healt preservation, transportation, nutrition, wages, environ mental, factors, employers, mediators and especially the education of children. The seasonal agricultural workers whose number amounts to 30.000 through 70.000 have got the children who have to go to school due to their ages. The fact that the children, who immigralet of the agricultural workers, are deprived of the compuysory education nearly two months a year is one of the most important issues of the Turkish Educational Administration. During the periods of hoeving and collecting cotton, employers, mediators and parents accept the offer for their children to go to Regional Boarding primary schools (RBPS). Likewise, The Town Educational administrators and the governors of towns, as a part of their jobs, emphasize the administrational measures in terms of the solution of the educational problems of the workers' children. There comes out a model with respect to establish and improve the educational institutions serving accommodations for beth pre-school and school children, and to support such establishments by the parties in whose fields the problems occur while leaving their hometowns the children's parents in order to work as agricultural workers. IV