Yeni tip epoksi matriks voltametrik elektrotların geliştirilmesi; ürik asit, askorbik asit ve dopamin gibi biyolojik moleküllerin tayinine uygulanması
Development of new type epoxy matrix voltammetric electrodes; application at determination of biological molecules such as ascorbic acid, uric acid and dopamine
- Tez No: 260045
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, dopamin (DA), askorbik asit (AA), ürik asit (ÜA) ve karışımlarının diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) yöntemleri ile eş zamanlı tayini için grafit-polivinilklorür (PVC), grafit-polivinilkarboksilat (PVC-COOH), grafit-polivinilamonyum (PVC-NH2) ve grafit-polikarbonat (PC) kullanılmıştır.Dopaminin, 0,1M pH 7,4 fosfat tamponunda askorbik asit ve ürik asitin karışımlarındaki anodik piklerinin (ipa) iyi bir şekilde ayrılabildiği gözlenmiştir.Dopaminin voltametrik cevabı üzerinde etkili olan, pH, tarama hızı, tarama sayısı, tampon kapasitesi ve girişim etkisi gibi çeşitli deneysel parametreler araştırılmıştır.Genel olarak, optimum şartlar altında elde edilen kalibrasyon grafikleri üzerinden DA' nin doğrusal konsantrasyon aralığı 1,0x10-3?1,0x10-5 M olarak bulunmuştur. Kullanılan tüm elektrotlar için tayin limitleri 1,0x10-5-1,0x10-6 M arasında bulunmuştur. Elektrotlar, dopaminin tayini için tekrarlanabilirlik, seçicilik ve geri kazanılabilirlik gibi özellikleri yönünden karşılaştırılabilir analitik performans sergilediği belirlenmiştir.Modifiye edilmiş kompozit elektrotlar 0,1M pH 7,4 fosfat tamponunda ve insan kan plazmasında DA' nın tayini için uygulanmıştır.Elektrotlar dopamine hidroklorit (DHI) ilacında DA' nin tayini için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the composites of graphite?polyvinylchloride (PVC), graphite- polyvinylcarboxylate (PVC-COOH), graphite-polyvinylamonium (PVC-NH2) and graphite-polycarbonate (PC) were used as electrodes for the simultaneous detection of dopamine (DA), ascorbic acid (AA) and uric acid (UA) by differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) methods.The anodic peaks of, dopamine, ascorbic acid and uric acid in their mixture can be well separated in 0.1M phosphate buffer solution at pH 7.4.The effects of various experimental parameters such as the pH, scan rate, scan number, buffer capacity and interference on the voltammetric response of dopamine were investigated.Generally, under optimum conditions, linear calibration graphs were obtained over the DA concentration range to 1.0x10-3- 1.0x10-5M. The detection limits for dopamine were found to be 1.0x10-5-1.0x10-6M for all electrodes used. The electrodes showed good analytical performance characteristics corresponding repeatability, selectivity and recovery for the determination of DA.The modified composite electrodes have been applied for the assay of DA in phosphate buffer solution (0.1M pH 7.4) and human blood plasma samples.Electrodes were applied to determination of DA in Dopamine Hydrochloride (DBL) drug.