Fındık yaprak biti [Myzocallis coryli (Goetze) Homoptera:Aphididae]'ne karşı bazı biopreparatların etkinliğinin araştırılması
Effects of some biopesticides on hazelnut filbert aphid [Myzocallis coryli (Goetze) Homoptera:Aphididae]
- Tez No: 260070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fındık yaprak biti [Myzocallis coryli ( Goetze )], Türkiye'nin fındık yetiştirilen alanlarında zarar meydana getiren zararlılardan birisidir. Bu çalışmada, üç farklı bioinsektisit [Azadiractin ( Neem Azal T/S %1), Spinosad ( Laser 480 g/l ) ve Beauveria bassiana ( Bals.) Viull. ( Naturalis %7,16 B. bassiana strain ATCC 74040 ) ]'in farklı dozlarının laboratuvar koşullarında yaprak biti üzerine etkileri araştırılmıştır.Laboratuvar denemesi sonuçlarına göre her üç preparatında M.coryli'nin nimf dönemine karşı etkili ölümler meydana getirmiştir. Azadirachtin'in 90, 60, 45 ve 30 pmm dozlarının uygulama yapıldıktan 4-7 gün sonra %100 ölüm meydana getirdiği, Spinosad'ın 384, 192, 144 ve 96 ppm ve Beauveria bassiana'nın 286.4, 143.2, 107.4 ppm dozları uygulama yapıldıktan 7-8 gün sonra %100 oranında nimf ölümü meydana getirdikleri saptanmıştır.Arazi denemesi sonuçlarına göre ise, Azadirachtin'in 30 ppm dozu, Spinosad'ın ise 96 ppm dozunun 1-3 gün içerisinde zararlıyı kontrol etmede yeterli olduğu saptanmıştır. Beauveria bassiana'nın 71,6 ppm dozunun ise 7 gün sonunda % 80 ölüm meydana getirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The filbert aphid, [Myzocallis coryli (Goetze)] is one of the pests of hazelnut growing area of Turkey. In this investigation, influences of different consentrations of three varied biopesticides [ Azadirachtin (Neem Azal T/S %1), Spinosad (Laser 480 g/l) and Beauveria bassiana ( Bals.) Viull. (Naturalis % 7,16 B.bassiana strain ATCC 74040) ] were studied on filbert aphid nymphs on laboratory conditions.In laboratory study results indicated all three pruducts caused heavy mortality of the nymphal stage of M. coryli. In contrast, 100% nymphal mortality with 384, 192, 144 ve 96 ppm concentrations of Spinosad and 286.4, 143.2, 107.4 ppm concentrations of Beauveria bassiana was reached 7-8 days postapplication. Azadirachtin caused 100% nymphal mortality 90, 60, 45 and 30 ppm concentrations after application.In field study, 30 ppm concentration of Azadirachtin and 96 pmm concentration of Spinosad due to control to aphids. 71.6 ppm concentration of Beauveria bassiana caused %80 adult and nymphal mortality was reached 7 day postapplication.