Obez/ kilolu çocuk ve adolesanlarda metabolik hormonal ve nutrisyonel durumun cilt bariyer fonksiyonlarına etkisinin biyoimpedans yöntemiyle araştırılması
Investigation of the effect of metabolic hormonal and nutritional status on skin barrier function in obese/overweight children and adolescents by bioimpedance method
  1. Tez No: 685975
  2. Yazar: TUĞÇE ATASEVEN EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezite, henüz çocukluk döneminden itibaren tüm vücut sistemlerini etkilemeye başlar. Bunlardan biri de deridir. Çalışmamızda, kilolu, obez ve normal kilolu çocuk ve adolesanlarda deri bariyer fonksiyonunun indirekt bir göstergesi olan cilt su ve yağ oranlarını ölçerek olguların epidemiyolojik, biyokimyasal, hormonal ve klinik özelliklerinin deri fonksiyonlarına olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Çocuk Endokrinoloji polikliniğimize başvuran 2-17 yaş aralığında 145 olgu dahil edildi. Tüm olgularda, ayrıntılı anamnez, antropometrik değerlendirme, detaylı fizik, puberte ve dermatolojik muayeneler yapılarak; glukoz homeostaz tetkikleri, hemogram, karaciğer, lipid ve tiroid fonksiyon testleri ile sürrenal aks, kemik metabolizması ve nutrisyonel durumu değerlendiren tetkikler istendi. Gerekli olgularda, ileri hormonal inceleme ve metabolik sendrom araştırıldı. Deri bariyer fonksiyonunun değerlendirilmesinde, noninvaziv transkütan biyoimpedans ilkesi ile çalışan bir cilt analizatörü ile her iki kol volar yüz ve bilek iç yüzlerinden deri yağ ve su oranları ölçülerek, epidemiyolojik, biyokimyasal, hormonal ve klinik özellikler ile bu oranların değişimi, uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 145 olgudan, vücut kitle indeksi (VKİ) persentiline göre 82'si obez/morbid obez, 22'si kilolu ve 41'i normal kilolu idi. Vücut ağırlığı, boy, BSDS ortalama değerleri açısından gruplar arasındaki fark anlamlı bulundu. Kontrole göre, obez ve kilolu grupta cilt su ölçüm ortalamaları anlamlı şekilde daha düşüktü. Tüm ölçüm alanlarında, pubertal obez grupta daha fazla kserotik vaka saptandı. Prepubertal kilolu ve obezlerde ölçüm değerleri, kontrole göre tüm ölçüm alanlarında daha düşük bulundu. Metabolik sendromu olan obezlerin kontrol grubuna göre su ölçüm ortalamaları daha düşüktü. Pubertal obez olgularda TSH değer ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı daha yüksekti. Dislipidemili obezler normal kilolulara göre daha kuru cilde sahipti. DHEAS ölçüm ortalamaları, obez grupta en yüksek ölçüldü. Hiperandrojenizmli obez 7 hasta, daha az yağlı ve daha kuru bulundu. Obez hastalarının ortalama kalsiyum ve ferritin değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti. D vitamin düşüklüğü bulunan obez çocuklarda cilt su ölçüm değerleri ise normal kilolulara göre anlamlı düşüktü. Multivariate analizlerde“Cinsiyet, PTH ve tiroid hormon bozukluğu”genel yağ ortalamaları ve“VKİp grupları, glukoz metabolizması ve PTH durumu”genel su ortalamaları üzerine anlamlı etkisi mevcuttu. Sonuç: Cilt bariyer fonksiyonu, VKİ artışı ile küçük yaşlardan itibaren kilolu dönemde bozulmaya başlar ve bu değişimde adipositenin yanı sıra glukoz homeostaz bozukluğu, metabolik sendrom, B12 ve D vitamin eksikliği, dislipidemi ve hiperandrojenizmin katkısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity, a significant public health problem worldwide, begins to affect all body systems, including the skin from childhood. In our study, we aimed to investigate the effects of epidemiological, biochemical, hormonal, and clinical features of the cases on skin functions in overweight, obese and normal-weight children and adolescents by measuring the skin water and oil ratios, which are indirect indicators of skin barrier function, in overweight, obese and normal-weight children and adolescents. Materials and Methods: 145 cases aged 2-17 years who applied to our Pediatric Endocrinology outpatient clinic were included. Detailed anamnesis, anthropometric evaluation, physical, pubertal and dermatological examinations were made in all cases. Glucose homeostasis tests, hemogram, liver, lipid, and thyroid function tests, and tests evaluating the adrenal axis, bone metabolism, and nutritional status were studied. Advanced hormonal tests and metabolic syndrome status were investigated when necessary. Skin barrier function was evaluated by cutaneous oil and water ratios of both of the volar forearms and wrists with a noninvasive transcutaneous skin analyzer, using bioimpedance method. The variation of these rates with epidemiological, biochemical, hormonal and clinical characteristics was analyzed by appropriate statistical methods. Results: Out of 145 subjects included in the study, 82 were obese/morbidly obese, 22 were overweight, and 41 were normal weight, according to BMIp. There was a significant difference between the groups regarding body weight, height, and BSDS mean values. Compared to the control, the mean skin-moisture measurements were significantly lower in the obese and overweight groups. In all measurement areas, more xerotic cases were detected in the pubertal obese group. The measured values in prepubertal overweight and obese patients were lower in all areas compared to the control. Obese patients with metabolic syndrome had lower mean moisture measurements, and the mean TSH value in pubertal obese cases was significantly higher than the control group. Obese patients with dyslipidemia had drier skin than those with normal weight. DHEAS measurement averages were highest in the obese group. Seven obese patients with hyperandrogenism were found to be drier and less oily. The mean calcium and ferritin values of the obese patients were significantly higher than the control group. In obese children with vitamin D deficiency, skin moisture measurement values were significantly lower than those of the normal-weight group. In multivariate analyses,“gender, PTH and thyroid hormone disorder”had a significant effect on overall oil averages and“BMI groups, glucose metabolism and PTH status”on overall water measurements. Conclusion: The skin barrier begins to deteriorate from the overweight period and early ages, with the increase of BMI. Moreover, glucose homeostasis disorder, metabolic syndrome, vitamin B12 and D deficiency, dyslipidemia, and hyperandrogenism contribute to this change beside obesity.