Akustik travmada kafeik asit fenil esteri tedavisinin işitme kaybi üzerine etkisi(Hayvan modeli)
The effect of caffeic acid phenyl ester on hearing loss caused by acoustic trauma (Experimental study)
  1. Tez No: 260088
  2. Yazar: OĞUZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Akustik travma sonrasında oluşan işitme kaybının önlenmesinde veya tedavisinde henüz etkinliği ispatlanmış bir ajan ya da yöntem bulunamamıştır. Bununla birlikte antioksidanlar gibi çok çeşitli ajanlar bu amaçla kullanılmıştır. Çalışmamızda antioksidan olan kafeik asit fenil esterinin akustik travmaya bağlı işitme kayıplarındaki etkisi araştırıldı. Çalışmamızda 20 rat kullanıldı. Çalışma öncesi deney hayvanlarının otoakustik emisyon ölçümleri yapıldı. Otoakustik emisyon ölçümleri yapılan tüm ratlar 40 dakika süre ile, 4 kHz frekansında 120 dB saf ton sese maruz bırakıldı. Deney hayvanlarının 24. saatte otoakustik emisyonları tekrar ölçülerek akustik travma oluştuğu tespit edildi. Akustik travma oluşturulan 20 rat, rastgele 10'arlı kontrol grubu ve kafeik asit fenil esteri grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kafeik asit fenil esterinin çözeltisi % 10 etanol ile hazırlanarak kafeik asit fenil esteri grubuna kilogram başına 2 ml olacak şekilde 10 µmol/kg dozda i.p. verildi. Kontrol grubuna ise kafeik asit fenil esteri çözeltisi hazırlanmasında kullanılan % 10 etanol kilogram başına 2 ml olacak şekilde i.p uygulandı. Kafeik asit fenil esteri tedavisi akustik travmadan 24 saat sonra uygulandı. Kafeik asit fenil esteri uygulamasından sonra 1. günde 3. günde 5. günde ve 7. günde tüm ratların otoakustik emisyonları ölçüldü. Çalışmamızda uyguladığımız akustik travma modelinde istatistiksel olarak anlamlı akustik travma oluştuğu görüldü. Kafeik asit fenil esteri tedavisi sonrası 1., 3., 5. ve 7. gün emisyon ölçümleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı fark görülmedi. Akustik travmadan 24 saat sonra tek doz olarak uygulanan Kafeik asit fenil esteri tedavisinin akustik travmaya bağlı işitme kayıplarında etkili olmadığı düşünüldü. Kafeik asit fenil esterinin 24. saatte uygulanması gecikmiş bir uygulamadır. Akustik travma oluştuktan sonra uygulanan kafeik asit fenil esterinin tedavide etkinliği yoktur. Ancak proflakside etkinliği için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is no proved agents and method in the treatment and prevention of hearing loss following acoustic trauma. However, lots of agents such as antioxidants have been tried so far. In our study, the effect of antioxidant cafeic acid phenyl ester was investigated. Twenty rats were included in this study. Otoacoustic emissions were measured at the begining of study. Then, all the rats were exposed to sound at 4 kHz frequency and 120 dB intensity. The model of acoustic trauma was proved by measuring otoacoustic emissions following 24 hours of trauma. Twenty rats with acoustic trauma were divided into 2 groups; as 10 rats in control group and 10 rats in cafeic acid pheny ester group. The solution of cafeic acid phenyl ester was prepaired with 10 percent ethanol, than, 10 µmol/kg dosage was injected intraperitoneally (as 2 ml/kg ). Control group animals were injected 2 ml/kg ethanol (10%) which was used in the preparation of cafeic acid phenyl ester solution. Cafeic acid phenyl ester was administered 24 h after acoustic trauma. The consecutive otoacoustic measurements of all rats were carried out of 1st, 3rd, 5th and 7th days of cafeic acid phenyl ester administration. The formation of acoustic trauma model was also proved statistically. There was no statistically significant difference between study and control groups according to the otoacoustic emission measurements at 1st, 3rd, 5th and 7th days after from cafeic acid phenyl ester administration. Management with cafeic acid phenyl ester 24 h after the acoustic trauma seem to have no an effect on the management of hearing loss caused by acoustic trauma. Cafeic acid phenyl ester administration at 24th hour of acoustic trauma is delayed aplication. Cafeic acid phenyl ester has no effect on the treatment of evolved acoustic trauma. However, is neccessary further study to investigate prophylactic effect of cafeic acid.