Mezoterapide kullanılan bazı ampirik karışımlarının tavşan servikotorasik yağ yastıkçığı üzerindeki etkisinin araştırılması
The investigation on the effects of some empirical mixtures used in mesothraphy on rabbit cervicothoracic fat pads
  1. Tez No: 260089
  2. Yazar: MEHMET ARİF KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP ÖDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Mezoterapide kullanılan 14 madde ile hazırlanan 6 ampirik karışım tavşanlara 5 ve 10 kez enjekte edilerek son enjeksiyondan 7 gün sonra yağ yastıkçık ağırlığı, yağ yastıkçık hacmi, yağ hücre sayısı ve yağ hücre çapı ölçüldü. Beş kez enjeksiyon yapılan deney grupları kontrol grubundan farklı bulunmazken 10 kez enjeksiyon yapılan tüm deney gruplarında yağ yastıkçık hacim ve ağırlığı kontrol grubuna göre düşük, yağ hücresi sayısı kontrol grubuna göre daha büyük ve yağ hücresi çapı daha küçük bulundu. Yağ yastıkçık hacim ve ağırlığı birlikte değerlendirildiğinde deney grupları arasında sadece mezoglikan ve benzopiran içeren karışım ile kafein ve buflomedil içeren karışım arasında birinci karışımın daha etkin olduğuna işaret eden bir fark görüldü. Elde edilen etkilerin öngörülebilir, kalıcı ve sadece topikal olup olmadığı sorularına bu çalışmada cevap bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Six empirical mixtures prepared from the combinations of 14 substances used in mesotherapy were injected into the fat pads of rabbits either 5 or 10 times. Five times injections of any of these mixtures did not cause any significant change in the injected fat pads. When these mixtures were injected 10 times, all of them cause a reduction in fat pad volume and weight, and fat cell diameter, and an increase in the number of fat cells compared to the control group.The questions of whether these results are predictable, permanat and purely topical are not answered.