Kars bölgesinde yeni doğmuş buzağılarda retinal anormalite insidensinin fundoskopik muayene ile belirlenmesi
Determination of retinal abnormality incidence in newborn calves by fundoscopic examination in kars region
  1. Tez No: 260119
  2. Yazar: EMİNE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Kars Bölgesinde yeni doğan buzağılarda (0-3 aylık) rutin göz ve göz fundusunun muayenesi yapılarak retinal anormalitelerin tip ve insidensi ile olası nedenlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma materyalini değişik ırk ve cinsiyette 0-3 aylık 300 baş buzağı oluşturdu. Olgulara midriyasis amacıyla Atropin® %0.02 (Vetaş) uygulandıktan sonra göz fundusunun muayenesi Goldman® marka oftalmoskop ile fundusun fotoğraflanması da Kowa® marka RC-2 model fundus kamerasıyla gerçekleştirildi.Yenidoğan buzağıların görme problemlerinde etkili olabilecek etiyolojik faktörler hakkında bilgi alındıktan sonra gözün inspektif muayenesi yapılarak problemli buzağılara görme testleri uygulandı. Her bir göze 2-3 damla Atropin damlatıldıktan 25-30 dakika sonra yeterli midriyasis oluşumu saptandı ve göz fundusunun muayenesi yapıldı. Fundus muayenesinde optik disk, tapetal bölge, nontapetal bölge ve retinal damarlar değerlendirilerek normal ve anormal bulgular not edildi ve fotoğraflama işlemi gerçekleştirildi.Yapılan muayene sonucunda değerlendirmeye alınan 300 baş buzağının 287'sinde (%95.66) klinik olarak herhangi bir problem saptanmazken 13'ünde (%4.33) bilateral tam körlük problemi belirlendi. Bilateral körlük saptanan 9 olguda (%3) retina ve optik disk problemi gözlemlendi, 4 olguda (%1.33) ise retina ve optik diskte herhangi bir anormal bulguya rastlanmadı. Görme problemi olan 9 olgunun 1'inde optik disk hipoplazisi, retinal dejenerasyon ve miyelinizasyon, 1'inde optik neuritis, 2'sinde optik disk hipoplazisi, 1'inde korioretinitise bağlı retinal kanama, 1'inde papilloödem, 1'inde retinal dejenerasyon, 1'inde papilloödem ve retinal dejenerasyon, 1 olguda ise bir gözde optik neuritis ve retinal kanama, diğer gözde de optik neuritis ve parsiyel retinal ayrılma tespit edildi.Bu çalışmayla, bölgemizdeki sığır yetiştiriciliğinde büyük önem taşıyan görme problemlerine ilişkin insidens bilgileri yanında, çeşitli sığır ırklarına ilişkin normal fundus varyasyonları saptandı ve problem saptanan olgularda fundusla ilgili problemlerin çeşitliliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, type and incidence of retinal abnormalities occurring in newborn calves (0-3 months) and its possible reasons were evaluated by routine ophthalmic and ophthalmic fundus examination in Kars region.The study was performed in 300 calves with various breeds, age (0-3 months) and sex. Atropin® (Vetas, 0.02%) was used for mydriasis, and an ophthalmoscope (Goldman®) used for examination of eye fundus and fundus was photographed with a retinal camera (Kowa®, RC-2).Following anamnesis about etiological factors that will be effective about eyesight eye of the animals were examined and eyesight tests were applied to the animals with sight problems. After administration of 2-3 drops Atropin for each eye mydriasis developed within 25-30 minute and eye fundus was examined. During the fundic examination optic disc, tapetal and non-tapetal areas and retinal vascularity were evaluated. Normal and abnormal findings were recorded and photographed.Clinical examination showed that 287 of 300 (95.66%) calves were clinically normal, bilateral full blindness were observed in 13 calves (4.33%). Retinal and optic disk problems were present in 9 cases (3%), 4 cases (1.33%) were free of retinal and optic disc problems. Optic disc hypoplasia, retinal degeneration and myelinisation (1 case), optic neuritis (1 case), optic disc hypoplasia (2 cases), retinal haemorrhagia due to corioretinitis (1 case), papilloedema (1 case), retinal degeneration (1 case), papilloedema and retinal degeneration (1 case), optic neuritis and retinal haemorrhagia in one eye, optic neuritis and partial retinal separation were other findings observed in nine case with eyesight problems.In conclusion, in the present study the incidence of eyesight problems that is a significant problems in cattle breeding of our region and normal fundic variation of various cattle breeds were determined. A variety of fundic problems were also determined in animals with sight problems.