Brucellalı Sığırlarda 5'nükleotidaz. Lösinaminopeptidaz, ?-Glutamiltransferaz, Alaninaminotransferaz ve Aspartataminotransferaz gibi bazı enzim aktivitelerinin araştırılması
A Study of Enzymatic Activity of some Enzymes such as 5?nükleotidaz, Lösinaminopeptidaz, ?-Glutamiltransferaz, Alaninaminotransferaz and Aspartataminotransferaz in Brucella- Infected Cattle
- Tez No: 260118
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN MARAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; 50 sağlıklı ve 50 Brucellozisli sığırda ALT, AST, GGT, 5'NT ve LAP serum aktivitelerini belirlemek amacıyla yapıldı.Sağlıklı ve hasta gruplardan kan alınarak, serumlar çıkarıldı. Serumlar taze iken ALT, AST ve GGT değerleri ticari kitlerle kolorimetrik yöntemle ölçüldü. -20 oC'de saklanan serumlarda ise, kolorimetrik yöntemle LAP, Sakai ve ark. yöntemiyle HPLC kullanılarak 5'NT tayin edildi. İstatiki analizler için Student's t test kullanılmıştır.Klinik olarak sağlıklı 50 sığırdan oluşan ilk grupta ALT; 48,44±11,57 U/L, AST; 102,51±18,31 U/L, GGT; 12,47±2,56U/L, LAP; 18,89±2,58 U/L, 5'NT; 5,32±1,98 U/L olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 healthy and 50 diseased cattle with Brucellosis were searched to identify serum ALT, AST, GGT, 5?NT and LAP enzyme activities.Blood samples were taken from both groups and fresh serum extracted from blood samples were used to measure ALT, AST and GGT enzyme activities through spectrofotometric method by using commercial laboratory assays. Serum samples maintained at ?20oC were used for determination of LAP enzyme activity through spectrofotometric method and also for determination of 5?NT enzyme activity through the method specified by Sakai et al. by using HPLC. Student?s t test was used for statistical analysis.In the first group of 50 clinically healthy cattle, ALT, AST, GGT, LAP and 5?NT serum activity levels were measured as 44±11,57 U/L, AST; 102,51±18,31 U/L, GGT; 12,47±2,56U/L, LAP; 18,89±2,58 U/L, 5?NT; 5,32±1,98 U/L.