Peripartum dönemdeki koyunlarda seruloplazmin, haptoglobin, fibrinojen, albümin ve transferrin düzeylerinin araştırılması
Investigation of ceruloplasmin, haptoglobin, fibrinogen, albumin and transferrin levels of the sheep in the peripartum period
- Tez No: 260120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada peripartum dönemdeki koyunlarda pozitif AFP'lerden seruloplazmin, Hp, fibrinojen ile negatif AFP'lerden albümin ve transferrin düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır.Materyal olarak 22 adet 3?5 yaşlı, 54,6±4,7 ağırlığında Tuj ırkı sağlıklı gebe koyun kullanıldı. Çalışmada yer alan hayvanlardan doğum (doğumu izleyen ilk saatler), doğum öncesi ve sonrası 7. ve 14. günlerde toplam 5 kez olmak üzere V. Jugularis'inden antikoagülanlı (Na-Sitratlı) ve antikoagülansız tüplere kan örnekleri toplandı. Oda ısısında 20 dakika bekletildikten sonra 3000 rpm'te 15 dakika santrifüje edildi. Elde edilen serum örneklerinde seruloplazmin, plazmada ise fibrinojen aynı gün ölçüldü. Diğer parametrelerin ölçümleri için kalan örnekler analizler yapılana kadar -20 ºC'de saklandı.Doğumdan önceki 14. ve 7., doğum, doğumdan sonraki 7. ve 14. günlere ait seruloplazmin düzeyleri 14,93±0,04, 15,62±0,23, 16,08±0,29, 16,93±0,30, 16,79±0,24 mg/dl olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In the present study ceruloplasmin, Hp, fibrinogen and albumin, transferrin levels which are positive and negative acute phase proteins (AFP), respectively were measured from sheep in the peripartum period.The material was 22 healthy, pregnant Tuj ewes, ages ranging 3-5 years, 54.6±4.7 kg body weight of average. Blood samples were collected a total of five times; during (few hours after delivery), 7 and 14 days previous and following lambing. Blood samples were collected from V. jugularis of animals to tubes with (Na-citrate) and without anticoagulants. Samples were centrifuged at 3000 rpm for 15 min and ceruloplasmin and fibrinogen levels were measured same day from blood serum and plasma, respectively. Remaining samples were stored at -20 °C until being assayed.The ceruloplasmin levels measured 14 and 7 days before the delivery, during the lambing and 7 and 14 days after delivery were 14,93±0,04, 15,62±0,23, 16,08±0,29, 16,93±0,30, 16,79±0,24 mg/dl, respectively.