Jinekolojik muayeneye bağlı anksiyetenin azaltılmasında özel muayene giysisi ile müziğin etkisinin karşılaştırılması
The comparison effects of a special gynaecologic garment and music in reducing the anxiety related to gynaecologic examinaion
- Tez No: 260126
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Müzik, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Jinekolojik muayene; pek çok kadında anksiyeteye neden olmaktadır. Bu araştırma; jinekolojik muayeneye bağlı anksiyetenin azaltılmasında, araştırmacı tarafından tasarlanmış özel muayene giysisinin hastalar üzerindeki etkisini incelemek ve ayrıca bir müzik uzmanı tarafından oluşturulan müziğin, arka ses olarak odada çalarken, tasarlanan özel muayene giysisinin giydirilmesinin muayeneye alınan hastalar üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan, yarı-deneysel, kesitsel türde bir çalışmadırAraştırmada hastalar, bir kontrol ve iki deney grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında hasta tanıtım formu ve durumluk ve sürekli anksiyete ölçeği kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastalar araştırmanın yapıldığı yerdeki uygulama değiştirilmeksizin poliklinik işlemine tabi tutulurken, 1. deney grubuna alınan hastaların, tasarlanan özel muayene giysisini jinekolojik muayene öncesi giymeleri sağlanmıştır. İkinci deney grubundaki hastaların da, özel muayene giysisini jinekolojik muayene öncesi giymeleri sağlanmış, bunun yanısıra CD' de kayıtlı olan ve araştırma için oluşturulan müzik, muayene odasında arka ses olarak dinletilmiştir. Her üç grupta yer alan hastalara muayeneden önce; hasta tanıtım formu ile durumluk ve sürekli anksiyete ölçeği, muayeneden sonra ise sadece durumluk anksiyete ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalarda jinekolojik muayene sonrası durumluk anksiyete düzeyinin yüksek olduğu, özel muayene giysisi giydirilen hasta grubunda hastaların jinekolojik muayene öncesi yüksek olan durumluk anksiyetelerinin jinekolojik muayene sonrası ileri düzeyde azaldığı saptanmıştır. Hem özel muayene giysisi grubunda, hem de özel muayene giysisi ve müziğin birlikte uygulandığı grupdaki hastaların jinekolojik muayene sonrası durumluk anksiyeteleri, jinekolojik muayene öncesi durumluk anksiyetelerinden daha düşük bulunmuştur. Bu sonuçlar; uygulama gruplarında anksiyetenin kontrol grubuna göre daha çok azaldığını göstermektedir.. Sonuç olarak, kadınlarda jinekolojik muayene öncesi yaşanan durumluluk anksiyeteyi azaltmada; araştırmacı tarafından tasarlanan özel muayene giysisinin etkili olduğu ve özel muayene giysisi ile birlikte muayene odasında dinletilen müziğin etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Gynecologic examination causes anxiety in most women. This research is a semi-experimental, cross-sectional study conducted with the aim of investigating the effect of special gynecologic garment designed by researcher, and the effect of music developed by a musical specialist playing in the back in the examination room combined with the use of special designed gynecologic garment in order to reduce state anxiety related the gynecologic examination on patients.Patients were allocate to three groups as one control and two experimental. In collecting the data of the research, the ?patient informative form? and ?The State-Trait Anxiety Inventory Form (STAI)? were used. While the patients in the control group were subjected to the regular outpatient procedure in the clinic where the research is made, the patients in the first experimental group were dressed special gynecologic garment before the gynecologic examination. For the patients in the second experimental group, patients are dressed with the special gynecologic garment before the examination, and in addition to that, the CD recorded especially for the research been played for the patients as a background sound in the examination room. ?The State-Trait Anxiety Inventory Form (STAI)? and ?Patient Introduction Form? was applied to patients in the all three groups before gynecologic examination, whereas only ?The State-Anxiety Inventory Form (STAI)? was applied to the patients in all three groups after gynecologic examination. The state anxiety level in patients in control group after gynecologic examination was found high, the group patients who wore special gynecologic garment was established extremely lower state anxiety level after the gynecologic examination, according to their higher state anxiety level before the examination. In special gynecologic garment group, and in the group which special gynecologic garment and music applied together, the state anxiety level of patients in the groups was found lower after the gynecologic examination than their state anxiety level before the examination. These results show that, the state anxiety level was found extremely reduced in experimental groups more than the control group. As a result, it can be told that the special gynecologic garment designed by researcher, and the music played in the examination room combined with the use of special gynecologic garment, are effective in reducing the state anxiety before gynecologic examination.