Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda hemşirelerin karar verme becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of nurses? decisions for patients who were admitted to emergency department with chest pain
- Tez No: 260125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma; göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda hemşirelerin karar verme becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır.Araştırma 15.1.2009 ve 31.7.2009 tarihleri arasında, 2000 yataklı bir üniversite hastanesi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde travmatik olmayan göğüs ağrısı yakınması ile başvuran ve randomize olarak seçilen 400 hastanın oluşturduğu örneklemde, rastgele yöntemle seçilen 10 hemşirenin eğitim öncesi/ eğitim sonrası bilgi puan yeterlilikleri ve bilgi puan ortalamaları değerlendirilerek yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü Power Analysis yöntemi ile test edilmiş ve çalışmanın gücü %100 olarak bulunmuştur.Verilerin toplanması için, veri toplama formu ve hasta değerlendirme algoritması kullanılmıştır.Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni, kurumdan yazılı izin, araştırmaya katılan hasta / hasta yakını, hemşire ve acil tıp uzmanlarından bilgilendirilmiş sözlü ve yazılı onam alınmıştır.Göğüs ağrısı şikayeti ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'na travmatik olmayan göğüs ağrısı ile başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan ve bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan hastalar, çalışmaya dahil edilen hemşireler ve acil tıp uzmanları tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sürecinde; ilk başvurudaki 12 Derivasyonlu EKG bulguları, yaşamsal bulgular, ağrı anamnezi, özgeçmiş, risk olasılık sınıflaması, tanısal testler, ağının kaynağı ve hastanın klinik seyri ile ilgili karar verme, değerlendirme parametreleri olarak belirlenmiştir. Çalışma süresince hastalar, akut koroner sendromun yaşamsal önemi göz önüne alınarak, önceden belirlenen algoritma doğrultusunda değerlendirilmiştir. Hemşireler hasta değerlendirmelerini eğitim öncesi ve eğitim sonrası olmak üzere iki aşamada gerçekleştirmiş ve Wilcoxon Testi, Mann-Whitney U, Chi-square istatistiksel analizleri bu doğrultuda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a descriptive and cross-sectional study to determine of the decision ?making skills of nurses in the evaluation with non-traumatic chest pain patients to emergency unit.This study was conducted between January 2009 and May 2009 with randomly selected as the establishment a total of 400 patients in the sample who were admitted to the Emergency Unit at Ege University Medical Faculty Hospital with non-traumatic chest pain, was evaluated randomly selected of 10 nurses training before/after training adequacy of information and knowledge score average of points.The sample size was tested with the Power Analysis method and the power of this study were found 100%.A Data Collection Form and Patient Assessment Algorithm were used for data collection.Permission was obtained in writing from the ethics committee and the hospital to conduct the research. In addition nurses, Emergency Medicine Specialists, the patients / Patient?s family who participated in the research gave their informed verbal and written consent.Patients were evaluated by nurses and Emergency Medicine Specialists who were admitted to the emergency unit at Ege University Medical Faculty Hospital with non-traumatic chest pain who met the research inclusion criteria and signed the informed consent form. In the evaluation process, time of the first application 12-Lead EGC findings, vital findings, characteristic of pain, history of disease, risk probability classification, diagnostic tests, the source of pain and the clinical course of patients with decision-making, as the evaluation parameters were determined. During the study period, patients were evaluated by the pre-determined algorithm because of the vital importance of Acute Coronary Syndrome. The decisions of the nurses were compaired in two stage(before training and after training). Statistical analysis was done in this direction and Wilcoxon, Mann-Whitney U, Chi-square tests were used.