Adölesan gebe ve eşlerinin antenatal ve postnatal durumluluk-sürekli kaygı düzeyleri ile evlilikte uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of relatıon between antenatal and postnatal anxıety levels of adolesance pregnants and their husbands and theır harmony ın marrıage
  1. Tez No: 260131
  2. Yazar: SAYİME YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, adölesan gebe ve eşlerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk sürekli kaygı düzeylerini, evlilikte uyumlarını, antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı düzeyinin evlilikte uyumları üzerine etkisini ve adölesan gebe ve eşlerinin bazı sosyo-demografik ve doğumla ilgili özelliklerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk sürekli kaygı ve evlilikte uyum üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir alan araştırmasıdır.Araştırma, İzmir Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi obstetri polikliniğinde 1 Mayıs 2008- 31 Ekim 2008 tarihleri arasında yürütülmüştür.Araştırmanın evrenini, İzmir Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi obstetri polikliniğine 2007 yılında mesai saatleri içinde başvuran ve doğum yapan 15-19 yaş 264 adölesan gebe; örneklemini ise 256 adölesan gebeden oluşan evren için hesaplanan 153 adölesan gebe ve eşleri; toplamda 306 kişi oluşturmuştur.Araştırma verileri görüşme ve soru kağıdı tekniği ile toplanmıştır.Araştırmaya katılan adölesan gebe ve eşlerinin sosyodemografik özellikleri, evlilikte uyumları ve kaygı düzeyleri ile ilgili veriler; ?Anne Adayı Bilgi Formu?, ?Baba Adayı Bilgi Formu?, ?Evlilikte Uyum Ölçeği? ve ?Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği? kullanılarak elde edilmiştir. Obstetri polikliniğe doğum için başvuran adölesan gebelere ve eşlerine doğum öncesinde ?Anne ve Baba Adayı Bilgi Formları? ve ?Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği? uygulanmıştır. Adölesan gebe ve eşlerine doğum yaptıktan sonra ?Evlilikte Uyum Ölçeği? uygulanmış, ?Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği? ise ikinci defa uygulanmıştır.Araştırma bulgularının analizinde; yüzde, Bağımlı ve Bağımsız Gruplarda T testi, Mann-Whiyney U Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesi ile şu sonuçlar elde edilmiştir. Adölesan gebelerin antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı puan ortalamaları karşılaştırıldığında; postnatal dönemde durumluluk-sürekli kaygının azaldığı ve aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Adölesan gebelerin eşlerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı puan ortalamaları karşılaştırıldığında postnatal dönemde durumluluk sürekli kaygının azaldığı ve aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Adölesan gebe ve eşlerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı puan ortalamaları karşılaştırıldığında adölesan gebelerin antenatal ve postnatal dönemde durumluluk-sürekli kaygı puan ortalamalarının eşlerine göre daha yüksek olduğu ve aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Adölesan anne ve eşlerinin evlilikte uyum puan ortalamaları ölçeğin kesme noktası olan 43.5'in üzerinde bulunmuştur. Adölesan anne ve eşlerinin evlilikte uyum puan ortalamaları karşılaştırıldığında ise istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Adölesan gebe ve eşlerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı düzeyleri ile evlilikte uyumları arasındaki ilişki karşılaştırıldığında; adölesan gebe ve eşlerinin antenatal ve postnatal dönem durumluluk-sürekli kaygı düzeylerinin evlilikte uyumlarını negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında; küçük yaşta evlenmelerin önlenebilmesi amacıyla; kontrollerin sıkılaştırılması, antenatal bakım kapsamında sağlık profesyonelleri tarafından verilecek eğitim hizmetlerinde anne ve baba adayları birlikte ele alınarak ebeveynliğe hazırlanması ve desteklenmesi, gençlerin evlilik uyumunu attırmak amacı ile bilgilerinin arttırılması, yazılı kaynakların çoğaltılması, örgün ve yaygın eğitimde evlilik eğitiminin verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive field study which was made in order to analyze the effect of antenatal and postnatal period state-trait anxiety levels of adolesant pregnants and their husbands, their harmony in marriage, antenatal and postnatal periods state-trait anxiety levels on their harmony in marriage and to analyze the effect of some socia-demographical properties and specialities related to birth of adolescent pregnants and their husbands on state-trait anxiety and harmony in marriage.This research was made in İzmir Dr. Hayri Ekrem Üstündağ Women Diseases and Birth Hospital Obstetri Polyclinic between the dates of 1 st May 2008- 31st October 2008.15-19 years old 256 adolescent pregnants who applied to İzmir Dr. Hayri Ekrem Üstündağ Women Diseases and Birth Hospital Obstetri Polyclinic in 2007 in working hours were formed the realm of research; the sample of the research was formed by 153 adolescent pregnants and their husbands who were calculated foor the ream which is composed of 256 adolescent pregnants; totally 306 persons formed the realm of the research.The research data were collected with the technique of meeting and question paper.The data related to the socio-demographical properties of adolescent pregnants and their husbands who participated the research, their harmony in marriage and anxiety levels were obtained using `The Mother-to-be Information Form?, `The Father-to-be Information Form?, `State-Trait Anxiety Scale? and `Marital Adjustment Scale?. The mother and father-to-be information forms and state-trait anxiety scale were performed before the birth on adolescent pregnants and their husbands who applied to obstetri polyclinic for birth. Marital adjustment scale was performed on adolescent pregnants and their husbands after birth, state-trait anxiety scale, on the other hand, was performed two times before they discharged.The analyze of the data which were obtained from the research was carried out using SPSS 15.0 package program. Percentage, T Test in Dependent and Independent Groups, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Variance Analyze, Unidirectional Variance Analyze and Corelation Analyze were used in the analyze of research findings.The folowing results were obtained evaluating data. It was determined that, state-trait anxiety reduces in postnatal period and difference is meaningful statistically when antenatal and postnatal period state-trait anxiety mean score of adolescent pregnants were compered. It was determined that, state-trait anxiety reduces in postnatal period and difference is meaningful statistically when antenatal and postnatal period state-trait anxiety mean score of adolescent pregnants? husbands were compered. It was determined that, state-trait anxiety point averages in antenatal and postnatal periods of adolescent pregnants higher than their husbands when state-trait anxiety point averages in antenatal and postnatal periods of adolescent pregnants and their husbands were compered. Marriage harmony point averages of adolescent mothers and ther husbands were found over 43.5 that is break down of the scale. It couldn?t be determined a meaningful difference statistically when the harmony point averages in marriage of adolescent mothers and their husbands were compared. It was determined that, state-trait anxiety levels in antenatal and postnatal periods of adolescent pregnants and their husbands affects their harmony in marriage in a negative way when the relation between state-trait anxiety levels in adolescent pregnants and their husbands and their harmony in marriage were compered. The light of this information; the tightening of the controls with the purpose of avoiding the marriage in tender ages, preperation and supportation to natural parents being paired with both the candidates of mother and father in the educational services which is to be trained by the medical personel with the scope of antenatal care, boosting the knowledge with the aim of augmenting of marriage harmony of adolescents, maximizing the writing sources, the training of marriage in the formal and informal education can be recommended.