Alt çene tam dişsiz olgularda implant üstü bar ve küresel tutucuların kuvvet dağılımı açısından incelenmesi
The evaluation of load distribution in implant supported bar and ball attachments in patients with edentulous mandibula
- Tez No: 260133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK CURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, alt tam dişsizlikte implantlar üzerinde bar bağlantı ve küresel tutucuların farklı tasarımlardaki yerleşimi sonucu implantlarda, kemikte, bar ve küresel tutucularda meydana gelen stres dağılımlarını değerlendirmek amacıyla sonlu elemanlar analiz yönteminden yararlanılmıştır.Herbir analiz için renk skalaları ayrı ayrı oluşturulmuştur. Skalalar her modellemenin kenarında ayrı ayrı verilmiştir. Renk skalalarındaki minimum ve maksimum değerler tablolarda gösterilmiştir. İki implant ve iki küresel tuculu modellemede ve de dört implant ve dört küresel tutuculu modellemelerde elde edilen analiz sonuçları fizyolojik sınırların üzerinde saptanmıştır.Bar ve 2 küresel tutucunun kullanıldığı modellemede, implant kemik ara bağlantısında gözlenen stres dağılımları fizyolojik sınırlar içerisinde bulunmuştur. Proteze gelen kuvvetlerin, implantları birleştiren bar bünyesinde dağılıp implant kemik ara yüz bağlantısına yansımadığı böylece kemik yıkımına da neden oluşturmayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the evaluation of load distribution in implant supported bar and ball attachments was made by the benefit of finite element analysis in patients with edentulous mandibula.For each analysis, the color scalas were composed respectively. The scalas were afford independently on the border of modelling. The minimum and maksimum values of color scalas were presented with tables.The results of analysis of modelling with two implant and two ball attachment and the modelling with four implant and four ball attachment were determined maksimum stresses that exceed physiologic limit.The modelling which used bar and two ball attachment together were sighted stress values within physiologic limit. Becaouse of the forces that appears on dentures were distributed on bar attachments, bone resorption may not observed.