Glioblastoma multiform tedavisinde üç boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniklerinin karşılaştırılması
Comprasion of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy (IMRT) techniques for glioblastoma multiforme treatment
  1. Tez No: 260134
  2. Yazar: AYŞE DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER HAYDAROĞLU, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Glioblastoma Multiform (GBM) tedavisinde standart teknik olarak kullanılan Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) ile Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) tekniğini hedef sarması ve kritik organların aldığı dozlar açısından karşılaştırmaktır.GBM tanısı konan 14 hasta 3BKRT ile tedavi edildikten sonra aynı tümör hacimleri ve kritik yapılar için tedavi planları YART ile yeniden oluşturulmuştur. 3BKRT tekniğinde 3, YART tekniğinde 5 saha kullanılmıştır. Doz sınırlamaları beyin sapı, optik kiazma, optik sinirler için 54 Gy ve lensler için 2,5 Gy olarak belirlenmiştir. Tedavi dozları iki teknikte de aynı olup, günlük fraksiyon başına 2 Gy olacak şekilde PTV(50 Gy)'ye 50 Gy ve PTV (60 Gy)'ye 10 Gy ve toplamda PTV(60 Gy)'de 60 Gy'i tamamlayacak şekildedir. YART planlarının kalite güvenirliliği için dozimetrik ölçümler yapılmıştır.3BKRT ile karşılaştırıldığında YART planlarında beyin sapı için maksimum dozlar (Dmaks) %14 ve ortalama dozlar (Dort) %20,4, optik kiazma için Dmaks %18 ve Dort %39, sağ optik sinir için Dmaks %30,4 ve Dort %48, sol optik sinir için Dmaks %43,5 ve Dort %51,3, sağ lens için Dmaks%12,5 ve Dort %38,3, sol lens için Dmaks %9,5 ve Dort %2,0 azalmıştır. Hedef dışındaki normal beyin dokusunun aldığı dozlar incelediğinde Beyin-GTV için Dort %14,1 ve Beyin-PTV için Dort %20 azalmıştır. Ancak YART planlarında doz homojenliği (IC), PTV (50 Gy) için %21,2 yüksek olup PTV (60 Gy) için doz homojenliği değerleri arasında fark görülmemiştir.Çalışmamızın sonucunda 3BKRT ile YART arasında hedef sarması açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı ancak YART'nin kritik organları ve tümör dışındaki normal beyin dokusunu daha iyi koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare Three Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT) to use as standard technique in Glioblastoma Multiform (GBM) treatment with Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) Techniques in terms of target coverage and dose to critical organs.14 patient with GBM diagnosis were treated with 3DCRT then treatment plans were replanned with IMRT for same target volumes and critical structures. 3 field in 3DCRT technique and 5 field in IMRT technique were used. Dose constraints is determined as of 54 Gy for brain stem, optic chiasm, optic nerves and 2,5 Gy for lens. The prescribed dose was 50 Gy to the PTV(50 Gy), 10 Gy to the PTV(60 Gy), with a total cumulative dose of 60 Gy to the (PTV 60 Gy) both at 2 Gy per daily fraction. Dosimetric measurements were made for quality assurance for IMRT plans.When compared with the 3DCRT plans, maximum dose (Dmax) was decreased by 14% and mean dose (Dmean) by 20,4% for brain stem, Dmax by 18% and Dmean by 39% for optic chiasm, Dmax by 30,4% and Dmean by 48% for right optic nerve, Dmax by 43,5% and Dmean by 51,3% for left optic nerve, Dmax by 12,5% and Dmean 38,3% for right lens, Dmax by 9,5 % and Dmean by 2 % for left lens in IMRT plans. When the dose to normal brain tissue outside of the target was analyzed, Dmean is decreased by 14,1% for Brain-GTV and 20% for Brain-PTV. However, inhomogeneity coefficient (CI) was increased by 21,2% for PTV (50 Gy) and no difference was detected between inhomogeneity coefficient value for PTV (60 Gy).It is determined that the analysis of measurement values are not statistically meaningful difference between 3DCRT and IMRT in terms of target coverage, however IMRT has better sparing of critical organs and normal brain tissue outside of the tumor.