Anthemis aciphylla var. aciphylla Boiss.'in biyolojik aktivite yönünden değerlendirilmesi
The investigation of Anthemis aciphylla var. aciphylla Boiss. in terms of biological activity.
- Tez No: 260136
- Danışmanlar: PROF. DR. BİJEN KIVÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezimizin konusu, Anthemis aciphylla var. aciphylla Boiss.'in biyolojik aktivite yönünden değerlendirilmesidir.Tezimizin konusu kapsamında, İzmir-Bayındır-Alankıyı mevkiinde endemik olarak yetişen A. aciphylla var. aciphylla bitkisinin toprak altı ve toprak üstü kısımlarından hazırlanan droğu üzerinde, üç ayrı çalışma halinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır.Birinci çalışmamızda, droğun üzerinde, çeşitli makroskobik ve mikroskobik araştırmalar yapılıp, droğun makroskobik ve mikroskobik özellikleri tanıtılmıştır.İkinci çalışmada, droğun üzerinde, DAB 10'da yer alan yöntemler esas alınarak, çeşitli kalite kontrol denemeleri yapılmıştır. Bu amaçla, drog üzerinde nem, total kül ve sülfat külü deneyleri yapılmış ve sonuçlar % değerler olarak belirtilmiştir.Üçüncü ve son çalışmada ise, tezimizin asıl amacı olan, droğun biyolojik aktivite tayinleri çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Brine Shrimp yöntemi ile droğun sitotoksik aktivitesi, Çukur Difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal aktivitesi, TEAC yöntemi ile antioksidan aktivitesi, sıçanlarda Karragen ile İndüklenen Pençe Ödemi yöntemi ile akut enflamasyondaki antienflamatuvar aktivitesi ve yine sıçanlarda Koton Pellet ile İndüklenen Granülom Teşekkülü yöntemi ile de kronik enflamasyondaki antienflamatuvar aktivitesi tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the investigation of Anthemis aciphylla var. aciphylla Boiss. in terms of biological activity.In this study, A. aciphylla var. aciphylla was collected from İzmir-Bayındır-Alankıyı. The roots and the aerial parts of this plant were studied as three projects.As the first study, macroscobical and microscobical investigations on drug have been carried out.As the second study, quality control determinations have been conducted according to DAB 10. In this concept; humidity, total ash and sulphated ash of the drug were determined, and the results were reported as percentage values.As the third and last study, the biological activity of the drug has been studied by using different methods. The cytotoxicity of the drug was evaluated by Brine Shrimp Lethality Bioassays, the antimicrobial activity of the drug was determined by Agar-well Diffusion method, the antioxidant activity of the drug was determined by TEAC method, the acute antiinflammatory activity of the drug was determined by the method of Carrageenan-Induced Paw Oedema in rats, the chronic antiinflammatory activity of the drug was determined by the method of Cotton Pellet-Induced Granuloma in rats.