Bazı Anthemis L. (papatya) türlerinin antibakteriyel etkileri
Antibacterial effects of some Anthemis L. species
  1. Tez No: 167525
  2. Yazar: GÜLFİDAN SERTKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI ANTHEMIS L. (PAPATYA)TÜRLERİNİN ANTİBAKTERİYEL ETKİLERİ Gülfidan SERTKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Mehtap AKIN 2005, 58 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Yusuf DURAK Yrd. Doç. Dr. Mehtap AKIN Bazı Anthemis L. (Papatya) türlerine ( Anthemis cretica subsp. tenuiloba, A. aciphylla var. discoidea, A. pauciloba var. microstephana, A. pectinata var. radiatd) ait uçucu yağlar ve etanol ekstraktlan disk difuzyon metodu kullanılarak yedi bakteri türüne karşı (Staphylococcus aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Sarcinia lutea ATCC 9341, Bacillus cereus ATCC 11778) antibakteriyal etkileri araştırılmıştır. A. aciphylla var. discoidea ve A. pectinata var. radiata uçucu yağlan S. aureus ATCC 6538, S. epidermidis ATCC 12228, S. lutea ATCC 9341 ve B. cereus ATCC 1 1778' e karşı, A. cretica subsp. tenuiloba uçucu yağı S. aureus ATCC 6538 ve S. epidermidis ATCC 12228' e karşı, A. pauciloba var. microstephana uçucu yağı S. aureus ATCC 6538, S. lutea ATCC 9341 ve B. cereus ATCC 11778' e karşı antibakteriyal etki göstermiştir. A. cretica subsp. tenuiloba ve A. aciphylla var. discoidea ekstraktlan S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, S. lutea ATCC 9341 ve B. cereus ATCC 11778' e karşı, A. pauciloba var. microstephana ekstraktı S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, Kcoli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, S. lutea ATCC 9341 ve B. cereus ATCC 1 1778' e karşı, A. pectinata var. radiata ekstraktı S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228 ve S. lutea ATCC 9341' e karşı antibakteriyal etki göstermiştir.A. pectinata var. radiata yağı S. lutea ATCC 9341'e (14 mm) karşı en yüksek antibakteriyal etkiyi göstermiştir. Uçucu yağların hiçbiri Kcoti ATCC 25922 ve P. aeruginosa ATCC 27853' e karşı etki göstermemiştir. A. aciphylla var. discoidea ekstraktı S. aureus ATCC 6538 karşı 8 mm inhibisyon zonu ile en yüksek antibakteriyal etkiyi göstermiştir ayrıca A. pauciloba var. microstephana ekstraktı da B. cereus ATCC 1 1778' e karşı aynı etkiyi (8 mm) göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anthemis, Uçucu Yağ, Ekstrakt, Antibakteriyal Etki ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ANTIBACTERIAL EFFECTS of SOME ANTHEMIS L. SPECIES Gülfidan SERTKAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mehtap AKIN 2005, 58 pages Jury: Prof. Dr. Kemal GÜR Prof.Dr. Yusuf DURAK Assist Prof. Dr. Mehtap AKIN Essential oils and ethanolic extracts of some AnthemisL. species (Anthemis cretica subsp. tenuiloba, A. aciphylla var. discoidea, A. pauciloba var. microstephana, A. pectinata var. radiata) were investigated for their antibacterial effects against seven bacterial species (Staphylococcus aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Sarcinia lutea ATCC 9341, Bacillus cereus ATCC 1 1778) using the disc diffusion method. The essential oils of A. aciphylla var. discoidea and A. pectinata var. radiata showed antibacterial activity against S. aureus ATCC 6538, S. epidermidis ATCC 12228, S. lutea ATCC 9341 and B. cereus ATCC 11778, the essential oil of A. cretica subsp. tenuiloba showed antibacterial activity against S. aureus ATCC 6538 and S. epidermidis ATCC 12228, the oil of A. pauciloba var. microstephana showed antibacterial effect against S. aureus ATCC 6538, S. lutea ATCC 9341 and B. cereus ATCC 11778. The extracts of A. cretica subsp. tenuiloba and A. aciphylla var. discoidea showed antibacterial activity against S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, S. lutea ATCC 9341 and B. cereus ATCC 11778, the extract of A. pauciloba var. microstephana showed antibacterial effect against S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228, Kcoli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, S. lutea ATCC 9341 and B. cereus ATCC 11778, the extract of A. pectinata var. radiata showed antibacterial effect against S. aureus ATCC 6538, S. aureus ATCC 25923, S. epidermidis ATCC 12228 ve S. lutea ATCC 9341. mA. pectinata var. radiata oil exhibited the highest antibacterial effect against S. lutea ATCC 9341 (14 mm). No essential oil showed effect against Escherichia coli ATCC 25922 and Pseuaomonas aeruginosa ATCC 27853. The extract of A. aciphylla var. discoidea showed the highest antibacterial effect with an inhibition zone of 8 mm against S. aureus ATCC 6538, and the exract of A. pauciloba var. microstephana exhibited the same effect (8 mm) against B. cereus ATCC 1 1778. KEY WORDS: Anthemis, Essential oil, Extract, Antibacterial Effect IV