Bazı Anthemis türlerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antioxidant activities of some Anthemis species
  1. Tez No: 269771
  2. Yazar: EMEL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yetişen bazı Anthemis türlerinin 8 patojen mikroorganizma üzerindeki antimikrobiyal aktivitesi ve antioksidan aktivitesinin belirlenmesidir. Çalışmada Anthemis fumariifolia Boiss, Anthemis aciphylla Boiss. var. aciphylla, Anthemis cretica subsp. pontica (Willd.) Grierson, Anthemis austriaca Jacq, Anthemis altissima L., Anthemis coelopoda Boiss. var bourgaei Boiss, Anthemis wiedamannia Fisch. & Mey. ve Anthemis pestalozzae Boiss. türlerinin etanol ve metanol ekstreleri kullanılmıştır. Bitki ekstrelerinin antimikrobiyal aktvitelerinin belirlenmesinde disk difüzyon, agar kuyucuk difüzyon ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemleri kullanılmıştır. Ekstrelerinin antimikrobiyal etkileri Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus fecalis (ATCC 29212), Proteus vulgaris (NRRL B-123) ve Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853) bakterileri üzerine denenmişti B. cereus üzerine en etkili ekstreler, A. altissima (21,3±0,57) etanol, A. austriaca etanol (21±1,15) ve A. altissima metanol (20±0) ekstreleridir. B. subtilis üzerine en etkili ekstreler, A. coelopoda var bourgaei metanol (22,5±1,15), A. austriaca etanol (22±0) ve A. altissima etanol (21±0) ekstreleridir. S. aureus üzerine en etkili ekstreler A. altissima etanol (22,5±0,57), A. austriaca etanol (21±0) ve A. altissima metanol (20,75±1,29) ekstreleridir. E. fecalis üzerine en etkili ekstre A. altissima (14±0) etanol ekstresidir. MİK değerlerine göre B. cereus ve B. subtilis üzerine en düşük konsantrasyon 15,625 mg/ml ile A. fumariifolia metanol ve A. austriaca etanol ekstreleridir. S. aureus ve E. fecalis üzerine en düşük konsantrasyon 15,625 mg/ml ile A. austriaca etanol ekstreleridir. Bitki ekstreleri P. vulgaris, P. aeroginosa, E coli 25922 ve E coli 35218 bakterilerine karşı etki göstermemiştir.Ekstrelerde DPPH radikal süpürücü etkisi bakımından en iyi olan A. coelopoda var bourgaei metanol (%93,72±2,3) ekstresidir. Bunu A. wiedamannia metanol (%92,7±1), A. aciphylla var. aciphylla metanol (%92,61±0,057) , A. altissima metanol (%91,59±1,73) ve A. austriaca metanol (%90,30±1) ekstreleri takip etmiştir ve BHT' den (%90,09±3,6) daha etkili oldukları ortaya çıkmıştır. Ekstrelerin indirgeme gücü kapasitelerinin birbirlerine yakın olduğu ;fakat, BHT' ye göre düşük olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak çalışmada kullanılan bitki ekstrelerinin antioksidan ve antimikrobiyal özelliği olduğu saptanmıştır. Sadece A. pestalozzae ekstreleri düşük antimikrobiyal ve antioksidan özellik göstermişti
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the antimicrobial and antioxidant activities of some of Anthemis species that are grown in Turkey, on 8 pathogenic microorganisms. Ethanol and methanol extracts of Anthemis fumariifolia Boiss, Anthemis aciphylla Boiss.var. aciphylla, Anthemis cretica subsp. pontica (Willd.) Grierson, Anthemis austriaca Jacq, Anthemis altissima L., Anthemis coelopoda Boiss. var bourgaei Boiss, Anthemis wiedamannia Fisch. & Mey. and Anthemis pestalozzae Boiss. were used in this study. The antimicrobial activities of the extracts were determined by disc diffusion, agar well diffusion and minimum inhibitor concentration (MIC) methods. Antimicrobial activities of extracts were evaluated on Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus fecalis (ATCC 29212), Proteus vulgaris (NRRL B-123) and Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853).S.aureus A. altissima (21,3±0,57) ethanol, A .austriaca ethanol (21±1,15) and A. altissima methanol (20±0) were the most active extracts on B. cereus. A. coelopoda var bourgaei methanol (22,5±1,15), A. austriaca ethanol (22±0) and A. altissima ethanol (21±0) were the most active extracts on B. subtilis. A. altissima ethanol (22,5±0,57), A. austriaca ethanol (21±0) and A. altissima methanol (20,75±1,29) were the most active extracts on S. aureus. When we consider the activity on E. fecalis A. altissima (14±0) ethanol extract was the most active extract. When we determine MICs A. fumariifolia methanol and A. austriaca ethanol have the lowest concentrations (15,625 mg/ml) against B. cereus and B. subtilis. Against S. aureus and E. fecalis A. austriaca ethanol extract has the lowest concentration (15,625 mg/ml). Plant extracts did not show any activity on P. vulgaris, P. aeroginosa, E. coli 25922, and E. coli 35218.If we list the extracts according to their DPPH radical scavenging activity, the best activity was seen with A. coelopoda methanol (%93,72±2,3). This is followed by A. wiedamannia methanol (%92,7±1), A. aciphylla var. aciphylla methanol (%92,61±0,057), A. altissima methanol (%91,59±1,73) and A. austriaca methanol (%90,30±1) extracts and this result prevails that these extracts are more effective than BHT (%90,09±3,6).It is determined that reduction capacities in all plants used within the scope of this experiment are close to each other and lower than BHT.To sum up the plants that were included in the study showed antimicrobial and antioxidant activity. It was shown that only A. pestalozzae has low antimicrobial and antioxidant activity