Non-steroidal antienflamatuvar etkili ilaçların katı dispersiyonlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of non-steroidal antiinflammatory drugs solid dispersion
- Tez No: 260143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı; çözünürlük problemi olan ketoprofenin, çözünürlük ve çözünme hızını arttırmak için oral yolla kullanılabilen katı dispersiyon formülasyonlarının hazırlanmasıdır. Ayrıca geliştirilen bu formülasyonların gelecekte Alzheimer gibi nörodejeneretif hastalıklarda potansiyel kullanımları için ön çalışma olarak, sıçan beyin korteks dokusundaki etkileri in-situ olarak araştırılmıştır.Bu amaçla, ketoprofenin farklı etkin madde?taşıyıcı oranlarında, eritme yöntemi ile katı dispersiyon formülasyonları hazırlanmış ve yapılan in vitro ve in situ çalışmalar ile ideal formülasyon belirlenmiştir.Geliştirilen katı dispersiyon formülasyonlarının fizikokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla bir seri analiz yapılmıştır.Eritme yöntemi ile hazırlanan katı dispersiyon formülasyonlarının in-vitro salım çalışmaları yapılmış ve elde edilen sonuçlar ketoprofen ve ticari preparat ile karşılaştırılmıştır. İn-situ çalışmasında ise, bu formülasyonların sıçan beyin korteks dokusundaki hücresel toksisiteleri DNA hasarı göstergesi esas alınarak incelenmiştir.Sonuç olarak, ideal formülasyon ile hedeflenen özelliklere ulaşıldığı in-vitro ve in-situ analizlerle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare solid dispersion formulations of ketoprofen which has solubility problem in order to increase the solubility and the solubility rate of it. In addition, in situ effects of these developed formulations on rat brain cortex tissue was determined by DNA damage analysis. This approach is important because of the potential usage of these formulations for neurodegenerative diseases such as Alzheimer?s.For this purpose, the solid dispersion formulations of ketoprofen in different ratios as drug-carrier system were prepared using melting method and ideal formulation was selected by in-vitro and in-situ studies.To determine the physicochemical properties of developed solid dispersion formulations, a series of analyses were performed.In-vitro release studies of solid dispersions that prepared using melting method were performed and the obtained results were compared with ketoprofen and commercial preparations. In in situ studies, the celular toxicities of these formulations on rat brain cortex tissue were quantified results.Finally, the ideal formulation of ketoprofen with targeted properties was developed and evaluated due to in-vitro and in-situ analyses.