Prenatal dönemdeki kadınların sağlık davranışlarının kültürel yaklaşımla irdelenmesi
Investigation of women?s health behaviours according to cultural approach in prenatal period
- Tez No: 260151
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Etnografik bir yaklaşım olan Ethnonursing araştırma yöntemi ile yapılan çalışmanın amacı, kadınların prenatal döneme ilişkin sağlık davranışlarının kültürel yaklaşımla irdelenmesi, sağlık davranışları ve kültürleri arasındaki bağlantıyı açığa çıkarmaktır.Bu çalışmada amaçlı örnekleme kullanılmış olup toplam 19 gebe kadın örneklem grubunu oluşturmuştur. Kızılay Aile Sağlık Merkezi'nde Kasım 2007- Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada veriler kadınlara ait tanıtıcı bilgilerin olduğu bir ?Bilgi Formu? ve yarı yapılandırılmış ?Görüşme Formu? ile toplanmıştır. Kadınlarla yapılan görüşmeler derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze yapılmıştır. Görüşmeler ses kayıt cihazına kaydedilmiştir.Araştırmada gruplar arasında aile yapılarında farklılıklar olduğu ve bunun sonucunda ailede değerler, aile içi fonksiyonlar, aile içi etkileşim temalarında farklılıklar ortaya çıktığı belirlenmiştir. Gruplar arasında geleneklerin algılanması ve gelenek aktarımı, algılar konusunda ve davranışsal değişiklikler temasında kültür yapılarında, davranışlarda ve tutumlarda farklılıkların olduğu ve bu farklılıkların gebe kadınların yaşamı ve sağlığı üzerindeki farklı etkileri olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research, which is done with an Ethnonursing Research Method as an ethnographic approach, is to examine the health behavior of women, concerning prenatal period with a cultural approach, and to convey relations between health behavior and cultureIn this study, purposeful sampling was used and a sampling group was formed by 19 pregnant women in total. The study was done in the area of Kizilay Family Health Center betweenNovember 2007 and August 2008.In the study, all data were collected from ?Information Forms? that have introductory information belongs to women and semi-configured Interview Forms.All interviews with women were done face to face by using deeply interviewing technique. Interviews were recorded by a voice recorder. After interviews, recorded voices were converted into written document.In this study, existence of diversity of family structure between groups was observed and as a result of this, differentiation of themes for family values, functionalities in family, interactions in family were determined. Differences between groups for perceiving of culture and transfer of culture, for perceptions subject and behavioral differences theme, cultural structures, behaviors, and attitudes and impact of these diversities on life and health of pregnant women were exposed.