Medyada yer alan kadın bedeni imgeleri ve kadınlarda beden imgesi hoşnutsuzluğu
The woman body images in media and body image dissatifaction in women
  1. Tez No: 260152
  2. Yazar: İNCİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. BİROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada kadın iç giyimi ve mayo-bikini üreten popüler markaların tanıtımlarında kullanılan beden imgesinin sporcu ve sedanter kadınlarda beden imgesi algısı ve sosyal fizik kaygı üzerine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca anılan değişkenlerle kişilik özellikleri ve fiziksel özellikler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir.sosyal fizik kaygı ölçeği toplam puanları açısından hem spor yapan hem de spor yapmayan deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Beden imgesi memnuniyeti puanları açısından ise, spor yapmayan grupta, medyada idealize edilen fotoğraflara maruz bırakılmanın beden imgesi memnuniyetini azalttığı fakat bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.Buna karşılık, spor yapan grupta, fotoğraf gösterimine maruz bırakılmanın beden hoşnutsuzluğunu arttırdığı bulgusu elde edilmiş
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of the body image, which is used in women underwear and swimsuit-bikini advertisements, over athlete and non-athlete women by means of body image satisfaction and social physical worry is searched. In addition, the relations of these inconstants with personality and physical features are defined.social physical anxiety scale total score doesn?t have a significant differences between athlete women and non- athlete women. In the case of body image satisfaction total score, in non-athlete group, women who exposure to the ideal figure of women photographs have less body image satisfaction although, this decrease is not significant. In contrast to this, in athlete group, to exposure to the ideal women figure photographs increase the body image dissatisfaction was found in this survey.