Kronik böbrek yetmezliğinde hemodiyaliz ve periton diyalizinin oksidatif stres üzerindeki etkisi
The effects of hemodialysis and peritoneal dialysis on oxidative stress in chronic renal failure
- Tez No: 260150
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PABUÇÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, KBY hastalarında uygulanan RRT'den HD, PD ve Tx tedavilerinin oksidatif stres durumuna etkileri, protein modifikasyonu üzerinden incelendi. Bu amaçla; hemodiyaliz (HD), periton diyalizi (PD), ve renal transplantasyon gerçekleştirilmiş (Tx) KBY hastaları olmak üzere çalışma grupları oluşturuldu. HD grubu da kendi içerisinde HD öncesi, HD'nin 2.saati ve HD'nin 4.saati olarak ayrıldı.Bu gruplarda plazma protein oksidasyonu belirteçleri olan; PCC, MPO, AOPP, 3-NT, serbest tiyol grubu ve TAK düzeyleri tayin edildi.Uygulanan tedavi şekillerinde MPO düzeylerinin, en fazla HD grubunda olmak üzere tüm gruplarda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yükseldiği belirlendi. Plazma PCC düzeyleri ise; HD grubunda anlamlı derecede yüksek bulundu. AOPP düzeyleri ise; PD ve HD gruplarında artmış olarak bulundu. Tiyol grubu düzeylerinin ise, tüm gruplarda kontrol grubuna göre azaldığı tespit edildi. Plazma TAK düzeylerinin HD grubunda anlamlı derecede azaldığı tespit edildi.Bu sonuçlar doğrultusunda, RRT'nin, HD, PD ve Tx tedavisi azalan sıralaması içerisinde, oksidatif stresi arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of RRTs to CRF patients on oxidative stress was evaluated by measuring protein modifications. For this aim, hemodialysis (HD), peritoneal dialysis (PD) and renal transplanted (Tx) working groups were established. HD group was subdivided into three groups as the preHD, 2.nd hour of HD and 4.nd hour of HD. In these groups; PCC, MPO, AOPP, free thiol groups and TAC levels were detected. Our results showed that MPO levels are significantly increased in all groups compared to control group. Plasma PCC levels found significantly increased in HD. AOPP levels were detected significantly increased in HD and PD groups. Thiol groups are decreased in all groups in comparison to control group. Plasma TAC levels of PD and Tx were similar to control group, only HD group has a decreased TAC levels.Our results revealed that RRTs increase oxidative stress and its degree is as HD> PD>TX treatments.