Kohlberg'in bilişsel ahlak gelişimi kuramına göre hemşire öğrencilerin ahlaki yargı yeteneklerinin belirlenmesi
Determination of nursing students? moral judgment ability according to Kohlberg?s cognitive moral judgment development theory
- Tez No: 260169
- Danışmanlar: PROF. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, ?Kohlberg'in Bilişsel Ahlak Gelişimi Kuramına? göre hemşire öğrencilerin ahlaki yargı yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla planlanmış, betimleyici tasarım niteliğindedir.Araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim döneminde Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, tabakalı örneklem seçim tekniğine göre belirlenmiş 304 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Görüşleri Belirleme Test'i (GBT), Öz Ahlaki Değerlendirme Ölçeği (ÖADÖ) ve Toplumsal Ahlaki Değerlendirme Ölçeği (TADÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15 paket programı kullanılarak sayı, yüzde, varyans analizi, t testi ve korelasyon uygulanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Bilimsel Etik Kurulu'ndan ve araştırmanın yürütüldüğü kurumlardan yazılı izin alınmıştır.Öğrencilerin çoğunluğu 21-24 yaş grubunda olup, yaş ortalaması 21.19±1.68 dır. Öğrencilerin en önemli kişisel değeri aile, en önemli mesleki değeri profesyonel olmaktır. Öğrencinin ahlaki değerlerin gelişmesinde en önemli rolü ailesinin üstlendiği belirlenmiştir. Öğrencilerin çevresindeki olaylar karşısındaki duyarlılıklarını yüksek olarak ifade ettiği, fakat gönüllü faaliyetlere katılım oranlarının düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin GBT'e göre ahlaki yargı yetenek puanları orta (33.9±12.8) düzeyde olup, ahlaki yargılamaları Kohlberg'in kuramında belirttiği geleneksel dönem özelliklerini taşımaktadır. Öğrenciler, ÖADÖ'den 10 üzerinden 8.2; TADÖ'den 10 üzerinden 4.8 puan almışlardır. Araştırmada kullanılan GBT, ÖADÖ ve TADÖ arasında korelasyon bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive designed research is to define nursing students? moral judgment ability according to ?Kohlberg?s Cognitive Moral Development Theory?.The sample of the research included 304 student from Ege University and Dokuz Eylul University 2007-2008 spring semester 1., 2., 3., and 4., classes whose selected according to stratified sampling method. In the research Defining Issues Test, Self Morality Evaluation Scale and Social Morality Evaluation Scale were used. SPSS 15.0 package software was used to analyses and numbers, percentage estimation, variance analyzes, t test and correlations implemented to evaluate the data. For conducting the research ethic approval was taken from Ege University School of Nursing and the written permission from intuitions which the research carried out.Most of the students attended to this study were 21- 24 age group and age mean were 21.19±1.68. Students? most important self values were family and most important professional values were being professional. Most important role was undertaken by the family, in moral development of the students. Sensitivity toward to social events as higher expressed by the students, but the rate of involvement in voluptuary actions was low. According to DIT, students? moral judgment ability scores mean were in moderate level (33.9±12.8) and their moral judgments supported traditional term features which pointed out in Kohlberg?s theory. Students had 8.2 above 10 point from Self Morality Evaluation Scale and 4.8 above 10 point from Social Morality Evaluation Scale. There were not correlations between DIT, Self Morality Evaluation and Social Morality Evaluation test which used in this research.