Sağlıklı ve tip ı diyabetli ergenlerde ölüm kaygısı ve etkileyen faktörler
Death anxiety in healthy adolescents and adolescents with type 1 diabetes mellitus and related factors
- Tez No: 260168
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CONK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırma, sağlıklı ve Tip I diyabetli ergenlerin ölüm kaygısını ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel, analitik ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır.Araştırma, 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında İzmir ili T.C M.E.B bağlı bir ilköğretim okulu ve lisesinde öğrenim gören 12-18 yaş grubu 94 sağlıklı ergen ve aileleri ve Ocak 2008- Ocak 2009 tarihleri arasında İzmir ilindeki üç hastanenin çocuk endokrin polikliniğinde takip edilen 12-18 yaş grubundaki 125 Tip I diyabetli ergen ve aileleri ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as cross-sectional, analytic and descriptive study for the purpose of to determine related factors and death anxiety in healthy adolescents and adolescents with type 1 diabetes mellitus.The research has been carried out with 94 healthy adolescents and their family, aged 12-18, educated at Izmir province, Republic of Turkey Mınıstry of Natıonal Educatıon one primary school and highschool 2007-2008 educational period and adolescents with type 1 diabetes mellitus and their family , aged 12-18, follow up at Izmir province three hospital at outpatients (with type 1 diabetes mellitus) in pediatric endocrine clinic between Jaunary 2008 - Jaunary 2009.