Biyolojik ve kimyasal bazı maddelerin dna ile etkileşiminin elektrokimyasal biyosensörlerle algılanması
The detection of interaction between dna and some biological / chemical substances by electrochemical biosensors
  1. Tez No: 260173
  2. Yazar: SEDA NUR TOPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.ŞENGÜN ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapılan çalışmada sentetik bir madde olan 2-(1H-benzimidazol -2-il) fenol ve Artemisia campestris adlı bir bitkiden elde edilen ekstrenin tek sarmal ve çift sarmal DNA ile olan etkileşimleri elektrokimyasal yöntemlerle incelendi. Etkileşimlerin belirlenebilmesi için elektrokimyasal tayin tekniklerinden Diferansiyel Puls Voltametri (DPV) ve Dönüşümlü Voltametri tekniği (CV) ile tek kullanımlık kalem elektrot (PGE) çalışma elektrodu olarak kullanıldı.2-(1H-benzimidazol -2-il) fenol maddesinin DNA ile etkileşimi çalışmasında; DPV tekniği kullanılarak, etkileşim için uygun konsantrasyon ve süre koşulları belirlendi. pH değişiminin etkileşime etkisini görebilmek için 2-(1H-benzimidazol -2-il) fenol farklı tampon çözeltileri içinde hazırlandı. Prob tutturma yöntemlerinin etkileşim üzerine etkisi ve biyosensör özgüllüğünün tayini çalışmaları yapıldı. DNA modifiye edilmiş elektrot yüzeyinde etkileşim sonucu bu maddeye ait görünen bağlanma katsayısı değeri hesaplandı.Artemisia campestris ekstresi için DPV tekniği ile etkileşim için uygun konsantrasyon ve süre koşulları belirlendi. CV tekniği ile tarama hızı çalışmasıyla maddeye ait kütle aktarım mekanizması ve reaksiyonun tersinirliği parametreleri incelendi. Çözelti fazında DNA ile etkileşim çalışması sonucunda, potansiyelde meydana gelen değişimler incelendi.Her iki madde ile yapılan çalışmalarda; guanin bazına ve maddeye ait yükseltgenme sinyallerinde meydana gelen değişimler incelendi.Sonuç olarak; gelecekte antikanser ilaç olarak kullanılabilecek aday moleküllere dair ilk verileri elde etmek ve DNA hibridizasyon biyosensörlerinde kullanılabilecek yeni bir hibridizasyon indikatörü bulmak amacıyla bir biyosensör tasarlanmıştır. İncelenen bu iki maddenin DNA ile etkileşiminin ardından ssDNA ve dsDNA' ya ait guanin yanıtlarında meydana gelen belirgin farklanma, maddelerin hibridizasyon indikatörü olarak kullanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a synthetic substance 2-(1H-benzimidazol-2-il) phenol and the extract obtained from a plant called Artemisia campestris that interact with a single helix and double helix of DNA has been examined with the electrochemical method.For the determination of interactions, Differential Pulse Voltametry (DPV) and Cyclic Voltametry (CV) that are the electrochemical designation techniques were used. Disposable pencil graphite electrode (PGE) was used for a working electrode.2-(1H-benzimidazol-2-il) phenol substances in studies of the interaction with DNA, by using the DPV technique, concentration and duration of conditions suitable for interaction have been identified. To see the effect of exchange interaction to pH 2-(1H-benzimidazol-2-il) phenol was prepared in different buffer solutions. The effect of the interaction prob immobilization methods and determination of specificity biyosensor work done. Apparent binding constant was calculated.The study made with Artemisia campestris, concentration and duration statements for interaction, have been identified with the DPV technique. CV technique with scan rate of work, materials for the mass transfer mechanism and the reaction reversibility parameters have been examined.Interact with DNA in solution phase as a result of the study, the potential change has been occurring in. In studies with both substances, guanine and substance oxidation signals change has been researched.As a result, a biosensor was designed for, to obtain first data for candidate molecules can be used as anticancer medicine in the future and to find a new DNA hybridization indicators.