Alkol bağımlıları ve sosyal içicilerin ego-durumları, çocukluk kararları ve psikolojik uyum açısından incelenmesi
Investigation of ego states, childhood decisions and psychological adjustment of alcoholics and social drinkers
  1. Tez No: 260174
  2. Yazar: GÖKÇE GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Alkol Bağımlıları ve Sosyal İçicilerin Ego-durumları, Çocukluk Kararları ve Psikolojik Uyum Açısından İncelenmesiBu araştırmada 38 (%46.9) alkol bağımlılığı tanısı almış yetişkin hasta ile 43 (%53.1) yetişkin sosyal içici çocukluk dönemi kararları, ego-durumları ve psikolojik uyum açısından karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada çocukluk dönemi kararları Çocukluk Dönemi Kararları Ölçeği (ÇODKÖ), ego durumları ise Ego-Durumları Ölçeği (EGDÖ) ile değerlendirilmiştir. Kuramsal olarak Eric Berne (1978) tarafından geliştirilmiş olan Transaksiyonel Analiz'e temellendirilmiş iki ölçek de Varan ve Öztan (2007) tarafından geliştirilerek, güvenirlik ve geçerliği gösterilmiştir. Araştırmada psikolojik uyum, Rohner ve arkadaşları (1978) tarafından geliştirilmiş ve Varan (2003) tarafından Türkçeye uyarlanarak güvenirlik ve geçerliği gösterilmiş olan Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çocukluk kararlarını ölçen 18 alt ölçeğin 12'sinde bağımlı kişiler sosyal içicilerden anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar elde etmişlerdir. Bağımlı kişilerin özellikle ?Hiçbir Şey Yapmamalıyım?, ?Hissetmemeliyim?, ?Düşünmemeliyim?, ?Önemli Olmamalıyım? ve ?Var Olmamalıyım? alt ölçeklerinde sosyal içicilerden dikkat çekici şekilde farklılaşmışlardır. Araştırmada ego-durumlarıyla ilgili bulgular bağımlı kişilerin daha çok Çocuk ego-durumundan hareket ettiklerini, Ebeveyn ve Yetişkin ego-durumlarını sosyal içicilere göre çok daha az kullandıklarını göstermiştir. Alkol bağımlısı kişiler ile sosyal içiciler psikolojik uyum açısından da farklılaşmışlardır. Bağımlı kişiler sosyal içicilere göre daha saldırgan, benlik değerlendirmelerinde daha olumsuz, uygun Duygusal ifadeler vermekte zorlanan, duygusal açıdan daha az tutarlı, dünyaya ve yaşama daha olumsuz bakan kişilerdir. Araştırmada, bağımlı kişiler çocukluk döneminde sosyal içicilere göre daha olumsuz anne-baba tutumlarına maruz kaldıklarını ve daha olumsuz duygular yaşadıklarını rapor etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Ego States, Childhood Decisions and Psychological Adjustment of Alcoholics and Social DrinkersIn this study 38 (46.9%) adults diagnosed with alcohol dependency were compared with 43 (53.1%) adult social drinkers in terms of their childhood decissions, ego-states and psychological adjustment. Early childhood decissions and ego-states of the subjects were evaluated with the Childhood Decisions Scale (CDS) and the Ego-States Scale (ESS). Based on Transactional Analysis developed by Berne (1978) both scales were developed by Varan and Öztan (2007) and were shown to be reliable and valid tools. Psychological adjustment was measured by Personality Assessment Questionnaire (PAQ) developed by Rohner et. al. (1978). The PAQ was adapted into Turkish by Varan (2003) and was shown to be reliable and valid. According to the findings of the study, alcohol dependents scored significantly higher on 12 of the 18 subscales that assess childhood decisions. Alcohol dependents differed from social drinkers on especially ?Don?t Do Anything?, ?Don?t Feel?, ?Don?t Think?, ?Don?t Be Important?, and ?Don?t Exist? subscales of the CDS. Findings related to the ego-states showed that alcohol dependents behave more in the Child ego-state and respond much less from the Parent and the Adult ego-states as compared to the social drinkers. Alcohol dependents and social drinkers also differed significantly in terms of psychological adjustment. Alcohol dependents were more aggressive, more negative in self evaluation, emotionally less responsive and unstable and had a more negative world view. Alcohol dependents also reported that they were subjected to more negative parenting in their childhood and experienced more negative feelings as compared to the social drinkers.