Hentbol kulüplerindeki sporcu, antrenör ve yöneticilerin iletişimsel yapı ile takım başarısı arasındaki ilişkisi
The relationship of team success with communicational structure among athlete tranier and manager in handball clubs
  1. Tez No: 260193
  2. Yazar: MEHTAP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERUDUN DORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2007-2008 sezonu içerisinde Türkiye Bayanlar Hentbol Süper liginde bulunan sporcu, antrenör ve yöneticiler arasındaki mevcut iletişim durumunu belirlemek ve hentbol kulüplerinin sportif başarısı ile kulüp içi iletişimsel yapı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Bu çalışma Türkiye Bayanlar Hentbol Süper ligindeki Milli Piyango(Ankara), İzmir Büyükşehir Belediye Spor (İzmir), Hendek Spor (Sakarya), Trabzon Belediye Spor (Trabzon), Çankaya Belediye Spor (Ankara), Sivas Eğitim Spor (Sivas) ve Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir) Spor kulübünde oynayan 14 ile 37 yaşları arasındaki 84 profesyonel sporcuya uygulanmıştır. Çalışma sonucunda takımların iletişimsel yapısı ile takım başarısı arasındaki ilişki 2007-2008 sezonu Bayanlar Hentbol Süper ligi puan durumlarına bakılarak ortaya konulmuştur.Araştırmada kullanılan anketlerin analizi SPSS 15.00 paket istatistik programıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı ve çıkarma istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikte grubun özellikleri frekans, yüzdelik ve ortalamalarla belirlenmiş, gruplar arası farklılıklar ise t testi, f testi (ANOVA) ve scheffe testi ile araştırılmıştır.Araştırmanın sonucunda, sporcuların kendi aralarında, antrenörleriyle ve yöneticileriyle sağlıklı iletişim kurmasının takım başarısının arttırdığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda dar gelirli sporcuların ve büyük yaştaki sporcuların antrenörleriyle iletişiminin daha iyi olduğu, fakat 3 kulüp değiştirenlerin ise antrenörleriyle aralarında iletişimin iyi olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The propose of this research, to determine existing communication case between athletes, trainers and directors existed at Ladies Handball Super League of Turkey in 2007-2008 season, and to expose between relation of sports success with Communicational Structure in this research Handball clubs?s.This study is applied 84 professional athletes that between years of 14-37 playing in Milli Piyango(Ankara), İzmir Büyükşehir Belediyespor (İzmir), Hendekspor (Sakarya), Trabzon Belediyespor (Trabzon), Çankaya Belediyespor (Ankara), Sivas Eğitimspor (Sivas) and Osmangazi University (Eskişehir) sport clubs in Ladies Handball Super League of Turkey. The result of the study between relation of commucional structure of teams with team success.The analysis of questionnaries which are used in this studuy, has been performed through the use of SPSS 15.0 package program. The obtaining datas were analysed defining and substraction statistic methods. With defining statistic determined the group characteristics with frequency, percentage and average; between the groups defference had been searched with t test, f test and scheffe test.End of the research, apperared that to form healthy communication had increased team success in athletes, with themselves, trainers and directors. At the same time, having a low income athletes and old ages athletes was suitable communication with trainers, but athletes that 3 clubs changed were not suitable communication with their trainers.