Mastektomi ameliyatı geçiren hastaların beden algıları ve eş uyumlarının incelenmesi
The study of body image and marital adjustment of the patients having mastectomy surgery
- Tez No: 260192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA DEMİR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kanser cerrahisi sonucu vücudun önemli bir kısmının alınması nedeniyle kadının fiziksel görünümünün değişmesi ve bozulması beden algısını değiştirmekte dolayısıyla da bu durum cinsel sorunlarla birlikte eş uyumunda sorunlara neden olabilmektedir. Bu çalışma mastektomi ameliyatı geçirmiş hastaların beden algılarının ve eş uyumlarının incelenmesi amacıyla, hasta tanıtım formu, Vücut Algısı Ölçeği ve Çiftler Uyum Ölçeği kullanılarak yapılmış kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemine, 1 Aralık 2008-30 Haziran 2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda en az 1 yıl en çok 5 yıl önce mastektomi olmuş, meme polikliniğine kontrole gelen, 18-65 yaş arasında, okur -yazar, diğer kanserlerden dolayı tedavi öyküsü olmayan, gerçeği değerlendirme yetisi olan, kanser evresi 0, I, II, III, çalışmaya katılmaya gönüllü ve olasılıksız örneklem yöntemiyle seçilmiş 101 kadın hasta dahil edilmiştir.Bu çalışmada hastaların vücut algısı ölçeğinden aldıkları puan 152.22±7.85 olarak bulunmuştur. Mastektomili hastaların yaşlarının, eğitimlerinin, mesleklerinin, vücut kitle indekslerinin, meme kanseri öncesi pelvik ameliyat geçirme durumların, menopoz durumlarının, hastalıkları ve tedavi çeşitlerine göre hastaların vücut algısını etkilemediği saptanmıştır (p>0.05). Mastektomili hastaların çiftler uyum ölçeğinden aldıkları puan ise 122.43±20.48 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of cancer surgery, the change and deteriotation in the body of women due to the removal of many parts of the body changes body image, and therefore this may lead to problems in dyatic adjustment together with sexual problems between the couples. The sectional and descriptive study was carried out to examine the body image and marital adjustment of the patients having mastectomy surgery by using patient introduction form,body cathexis scale and dyatic adjustment scale .The sampling of the study has involved 101 female patients who had mastectomy at least 1 and at most 5 years ago at General Surgery Department of Ege University Medical Faculty Hospital between December 1st and June 30th. The age of these patients varied from 18 to 65 who were literate and had the ability to evaluate the facts and had no treatment history due to other cancers. They came to polyclinic for breast examination, and their cancer stages were 0, I, II, III. They participated in the study voluntarily and were selected through randomly method of sampling.In this study, it was found that the score of the patients Body Cathexis Scale was 152.22±7.85. It was determined that the age, education, profession, body mass index, pelvic surgery before breast cancer, menamenopausal condition, diseases and treatments of the patients having mastectomy did not affect the body cathexis of them(p>0.05). It was found that the score of these patients Dyatic Adjustment Scale was 122.43±20.48.