Şant ameliyatı geçiren çocuk hastalar için hemşire izlem formu geliştirilmesi ve bakıma etkisi
Development of a nurse monitoring form for the child patients who had shunt surgery and its effect on nursing care
  1. Tez No: 260199
  2. Yazar: CEREN PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, şant ameliyatı geçiren çocuk hastalar için hemşire izlem formu geliştirilmesi ve bakıma etkisinin incelenmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır.Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı kliniğinde 25 Eylül 2008- 1 Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, belirtilen tarihlerde Nöroşirurji Kliniğinde şant ameliyatı uygulanan 0 -18 yaş arası yatan 30 çocuk hasta oluşturmuştur. Şant ameliyatı olmak için klinikte yatan hastalara; 10 sorudan oluşan hasta tanıtım formu , araştırmacı tarafından geliştirilen Şantlı Çocuklar İçin Hemşire İzlem Formu, Çocuk hastalarda bilinç durumunu değerlendirmek için ``Pediatrik Glaskow Koma Skalası'' kullanılmıştır.Çocukların cinsiyetlerine göre dağılımlarına bakıldığında; 16 (%53,3)' sının erkek olduğu, 18 (% 60,0)' inin daha önceden şant takılmadığı, 12 (%40,0)' sinin daha önceden şant takıldığı ve revizyon olmak için kliniğe yattığı görülmüştür.Şant tipine ve takılan şant cinsine bakıldığında; 30 (%100,0)' unda VP şant olduğu ve şant cinsi olarak orta basınçlı şant takıldığı görülmüştür.Komplikasyon belirtilerine ait verilerde; gündüz huzursuzluğun 23 (%22,8)' ünde, baş ağrısının 9 (%8,9)' unda, karın ağrısının 7 (%6,9)' sinde, kusmanın 4 (%4,0)' ünde, ateşin 2 (%2,0)' sinde ve uyku halinin 2 (%2,0)' sinde olduğu görülmüştür.Hemşirelik girişimlerine ait verilerde; gündüz göz, ağız, el-yüz-vücut ve genital bölge bakımının 101 (%100,0')' inde, anne eğitiminin 86 (%85,1)' sında, oral beslenmenin 85 (%84,2)' inde, poziyon değişiminin 63 (%62,4)' ünde, başın 30 derece pozisyonunun 62 (%61,4)' sinde, yatakta oturtmanın 49 (%48,5)' unda, yürütmenin 24 (%23,8)' ünde, numune toplanmasının 24 (23,8) ` ünde, periferik soğuk uygulamanın 2 (%2,0)' sinde ve postural drenajın 2 (%2,0)' sinde yapıldığı görülmüştür.Çocukların 24 (%80,0)' ünde komplikasyon olmadığı, 3 (%10,0)' ünde mekanik tıkanma ve 3 (%10,0)' ünde enfeksiyon geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, is a definitive study which planned for the development of a nurse monitoring form for the child patients who had shunt surgery and its effect on nursing care.The research was planned in the Aegean University Medical Faculty Hospital Neurosurgery Departmant clinic between the dates of September 25, 2008- August 1, 2009. Sample of the research was formed by 30 child patients between the ages of 0-18 who had shunt surgery in the Neurosurgery Clinic. Shunt surgery to patients hospitalized at the clinic was used; patient introduction form consisting of ten questions, nursing Monitoring Form developed by the researcher for Child Patients, ?Pediatric Glasgow Coma Scale? was used to evaluate the mental status of the child patientsWhen we looked at the distribution of the children according to their gender; it was seen that 16 of them (%53.3) are male, 18 (%60.0) of them had no shunt attached before, 12 of them (%40.0) had previously used shunt and admitted to the clinic for revision.When we looked at the shunt type and kind; 30 of them (%100) has VP shunt and the kind of the shunt is a medum-pressure shunt.In the data belonging to the complication symptoms; day unrest is seen in 23 (%22.8) of them, headache in 9 (%8.9), stomachache in 7 (%6.9), vomiting in 4 (%4.0), fever in 2 (%2.0) and sleepiness in 2 (%2.0) of them.In the data belonging to the nursing interventions; it was seen that day eye,hand-face-body and genital part care is made in 101 (%100) of them, mother education in 86 (%85.1), oral nutrition in 85 (%84.2), positional change in 63 (%62.4), 30 degree position of the head in 62 (%61.4), sitting in bed in 49 (%48.5), walking in 24 (%23,8), collecting samples in 24 (%23.8), peripheric cold adminstration in 2 (%2.0) and postural drainage in 2 (%2.0) of them as well.It was seen that 24 of the children (%80.0) had no complications, 3 of them have (%10.0) mechanical congestion and 3 of them have developed (%10.0) infection.