Dans sporuyla uğraşan bireylerle diğer spor branşlarıyla (Atletizm, Basketbol, Voleybol, Tenis vb.) uğraşan sporcuların kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparation of personality characteristic of people engaged in dance sport with people engaged in other sport events (Atletics, Basketball, Voleyball, Tennis Etc.
  1. Tez No: 260200
  2. Yazar: FATMA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Spor yapma ile kişilik arasında bir ilişki olduğu hemen herkesçe kabul edilen bir olgudur. Sporun kişilik üzerindeki etkileri, onun nasıl uygulandığıyla doğrudan ilişkilidir. Bu araştırmayla tüm spor dalları için `sporcu kişiliği' kavramına verilen önem temel alınarak, dans sporuyla uğraşan bireylerle diğer spor branşlarıyla uğraşan bireylerin kişilik özelliklerinin ve aralarında ne gibi farklılıklar olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma 15-37 yaşları arasında, İzmir'deki çeşitli dans okullarından ve Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu'ndan toplam 568 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, 5 faktör ve 17 alt boyuttan oluşan ?5 Faktör Kişilik Envanteri? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that there is a relationship between doing a sport and personality is accepted by almost everyone. The impacts of sport on personality is directly related to how it is applied. With this research, it is aimed to determine the differences of the individuals? interested in dance and individuals? interested in the other sport branches personalities and the differences between them by basically taking the importance given to the concept of ?sporty personality? for all of the sport branches.The research has been realized by the participation of totally 568 individuals between 15-37 ages from various dance schools in İzmir and Ege University School Of Physical Education Sports.In the research, it used ?Five Factor Personality Inventory? formed with 5 factors and 17 sub dimensions.