Akut enflamasyon ve enfeksiyon görüntülemede yeni radyofarmasötiklerin geliştirlmesi
Development new radiopharmaceuticals for imaging acute inflammation and infection
  1. Tez No: 260205
  2. Yazar: OYA ÖRÜMLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Enfeksiyon hastalıkları özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. Enfeksiyonun erken teşhisi ve lokalizasyonu uygun ve zamanında tedavi için çok önemlidir. Birçok radyofarmasötiğin enfeksiyonu saptama ve lokalize etmede kullanıldığı bildirilmiştir. İşaretli antibiyotikler bu amaç için son zamanlarda kullanılmaktadır. Beta laktam grubu bir antibiyotik olan ampisilin sodyum (ABPC) 99mteknesyum ile işaretlendi ve muhtemel enfeksiyon görüntüleme ajanı olarak değerlendirildi. Ampisilin sodyum düşük konsantrasyonlarda bakterisid etkilidir ve klinik olarak sadece gram-pozitif organizmalara karşı etkili olmayıp genellikle penisilin G'ye yakın derecede etkin, fakat aynı zamanda gram-negatif organizmalara karşı da etkindir. Ampisilin sodyumun işaretlenme verimi %95'ten fazladır.Hayvan çalışmaları sıçanlarla yapıldı. Hayvanlarda enfeksiyon oluşturmak için; Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Eschericia coli (E.coli) belirlenen dozda sol bacak kasına enjekte edilerek 24 saat enfeksiyonun gelişmesi beklendi. 24 saat sonra i.v. olarak kuyruk veninden 99mTc-ABPC uygulandı. Enfekte olmuş sıçanların sintigramları 99mTc-ABPC enjeksiyonundan 2, 3 ve 4 saat sonra alındı. 99mTc-ABPC enfeksiyonun sintigrafik olarak belirlenmesinde uygun bir ajandır.
Özet (Çeviri)
Infection is one of the major causes of morbidity and mortality worldwide. Early diagnosis and localization of infection is extremely important. There are many radiopharmaceuticals which have been reported to detect and locate infections. Recently, radiolabeled antibiotics have been used for this purpose.Ampicillin sodium is a beta lactam antibiotic. Ampicillin sodium (ABPC) has bactericidal effect at low concentration and clinically effective for both the gram-positive organisms which are usually susceptible to penicillin G and against a variety of gram-negative organisms. Ampicillin sodium was radiolabeled with 99mtechnetium and evaluated as a potential infection imaging agent. Ampicillin sodium?s radiolabeling yield was more than 95 %.Animal studies were performed with rats. For the infection model, rats were injected with a dose of Staphylococcus aureus (S. aureus) and Eschericia coli (E.coli) into the left muscle and infection was allowed to develop for 24 hours. After the 24 hours of infection induction in rats, 99mTc-ABPC administered intravenously via tail vein. Scintigrams of infected rats were obtained with 2, 3, 4 hours after the 99mTc-ABPC injection. 99mTc-ABPC is a suitable agent for scintigraphic detection of infection.