Kronik böbrek yetersizliği olan ve aspirin kullanmakta olan hastalarda aspirin direnci prevelansı ve renal fonksiyonlarla ilişkisi
- Tez No: 260246
- Danışmanlar: PROF. DR. H. OĞUZ CAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Düzenli aspirin kullanımına rağmen aspirinin trombosit aktivasyon ve agregasyonunuönlemede yetersiz kalması olarak tanımlanan aspirin direncinin majörkardiyovasküler olay riskini arttırdığı gösterilmiştir. Kardiyovasküler mortalite vemorbiditenin oldukça yüksek olduğu kronik böbrek yetersizliği (KBY) olanhastalarda aspirin kullanımı önem taşımaktadır. Ancak literatürde özellikle bu hastagrubunda aspirin direnci ile yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı,kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda ve son dönem böbrek yetersizliği nedeni ilediyalize girmekte olan hastalarda aspirin direnci sıklığını tespit etmek ve aspirindirenci ile renal parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Çalışmaya 111 evre 3 veya evre 4 kronik böbrek yetersizliği olan hasta, 118 sondönem böbrek yetersizliği nedeni ile hemodiyalize giren hasta ve 153 böbrekfonksiyonları normal olan hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalar primer veya sekonderkorunma amacı ile en az 7 gündür düzenli aspirin kullanmakta idi. Aspirin direnci?VerifyNow Ultegra RPFA? yöntemi ile araştırıldı.Hemodiyalize giren KBY hastalarında aspirin direnci oranı %45.9, diyalizegirmeyen KBY hasta grubunda aspirin direnci %25.4 ve böbrek fonksiyonları normalolan hasta grubunda aspirin direnci ise %17.0 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aspirin resistance, defined as inadequate inhibition of thrombosit activation andaggregation despite regular use of aspirin, is shown to increase major cardiovascularevent risk. Chronic renal failure (CRF) is associated with high cardiovascularmorbidity and mortality and aspirin use is important in this patient group. However,no study has been performed to determine frequency of aspirin resistance in patientswith chronic renal failure. The aim of our study was to assess aspirin resistancefrequency in patients with chronic renal failure and to explore any relation betweenaspirin resistance and renal functions.We included 111 patients with stage 3 or 4 chronic renal failure (CRF group),118 patients undergoing chronic hemodialysis due to end stage renal failure(hemodialysis group) and 153 patients with normal renal functions as control group.All patients were taking regular aspirin treatment for either primary or secondaryprevention, at least for 7 days. Aspirin resistance was determined by ?VerifyNowUltegra RPFA? method.Aspirin resistance frequency was 45.9% in hemodialysis group, 25.4 % in CRFgroup and 17.0 % in control group.