Çocuk doktoru, aile hekimi ve pratisyen hekimlerin çocuklarda ayaktan antibiyotik reçete etmelerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 260252
  2. Yazar: ÖZGE SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizde akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili politikaların geliştirilmesine ışıktutmak amacıyla çocuk doktoru, aile hekimi ve pratisyen hekimlerin üst solunumyolu enfeksiyonu (ÜSYE) tedavisinde antibiyotik reçete etmelerini etkileyensosyokültürel, sosyodemografik, ekonomik ve kognitif faktörler anket çalışmasıylaaraştırıldı.Ülkenin farklı bölgelerinden 1477 hekimden elde edilen anket sonuçları,antibiyotik reçete etmeyi etkileyen faktörlerin bağımsız etkisini ortaya koyabilmekiçin çok değişkenli analizle incelendi.Tıp fakültesinde çalışan, fizik muayene süresini uzun tutan ve pediatri uzmanıolan hekimlerin daha az antibiyotik reçete ettikleri; hekimlerin büyük birçoğunluğunun (%94) farenks kolonizasyonu için antibiyotik tedavisi önerdiği; ailehekimleri ve pratisyen hekimlerin viral ÜSYE tanılarına genel olarak antibiyotikyazma eğiliminde oldukları anlaşıldı.Çalışmamızın bulguları genel olarak hastalara daha fazla zaman ayırmanın veeğitim düzeyinin ÜSYE tedavisinde antibiyotik kullanımını azaltan en önemlifaktörler olduğunu gösterdi.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE), pediatriasistanı, pediatri uzmanı, aile hekimi, pratisyen hekim, eğitim, fizik muayene süresi,antibiyotik
Özet (Çeviri)
In order to guide the improvement in the national judicious antibiotic use policy, thesocioculturel, sociodemographic, economic, and cognitive factors which potentiallyinfluence the prescribing habits of pediatricians, family physicians and generalpractitioners were investigated with a questionnaire study.Responses obtained from 1477 doctors who had been practising in the differentregions of the country were evaluated by multivariate analysis to demonstrateindependent effect of each factor influencing the prescribing habits.Our results have shown that being a pediatrician, working in medical school, andspending enough time for physical examination were independently associated withless antibiotic prescription. Most of the physicians (%94) suggest antibiotics forpharynx colonization with pneumococcus. Family physicians and generalpractitioners were more likely to prescribe antibiotics for viral upper respiratoryinfections.Our findings suggest that spending enough time for physicial examination andlevel of education are the most important factors associated with rational antibioticprescribing for upper respiratory infections.KEYWORDS: Upper respiratory tract infection (URTI), antibiotic, pediatrician,family physician, general practitioner, physicial examination time, education