Alt solunum yolu enfeksiyonlarında ayırıcı tanıda ve tedaviye yanıtı öngörmede prokalsitoninin yeri
The role of procalcitonin in the differential diagnosis and in the response to treatment in lower respiratory tract infections
  1. Tez No: 260253
  2. Yazar: MERİH BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BAĞCI CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanda ölçülen prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP) ve lökosit sayısıgibi çeşitli infeksiyonların belirteci olarak kullanılan inflamatuar bir parametredir.Alt solunum yolu infeksiyonlarında PCT konsantrasyonunun ayırıcı tanıda bir değeriolup olmadığı net değildir. Bu nedenle 3 farklı grup hastada (toplum kökenlipnömoni (TKP), KOAH akut alevlenme ve pulmoner tüberkülozda) klinik prospektifbir çalışma yapıldı. Toplam 106 hasta (30 TKP, 24 KOAH alevlenme, 24 KOAHkontrol ve 28 tüberküloz hastası) çalışmaya dahil edildi. Hastalar tanı aldığı gün, 7.günde ve 14. günde klinikte değerlendirilerek fizik muayene, sedimentasyon (ESR),lökosit, CRP, PCT ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
P rocalcitonin (PCT) is a marker of inflammation, like C-reactive protein andleukocyte count, and is used for indicating the presence of infections. The value ofPCT in the diagnosis of the lower respiratory tract infections is not clear yet. Toevaluate its value, this clinical prospective study was performed in three differentgroups of patients; community acquired pneumonia (CAP), chronic obstructivepulmonary disease (COPD) exacerbation, and pulmonary tuberculosis. One hundredand six patients were included in the study (30 patients with CAP, 24 patients withCOPD exacerbation, 24 patients with COPD control and 28 patients withtuberculosis). Patients were evaluated on the day of diagnosis, at 7th and 14th daysof treatment and after physical examination, serum CRP levels, leukocyte counts,erythrocyte sedimentation rate (ESR) and PCT levels were studied.