Çan ve Bayramiçi ilçelerinde kan kurşun ve arsenik düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 260251
  2. Yazar: SERDAR SÜLÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kursun ve arsenik sağlık için zararlı etkileri kanıtlanmıs olan ve tüm tabiatta yaygınolarak bulunan iki önemli elementtir. Pek çok alanda kullanılmaları bu iki elementiçin mesleki maruziyeti daha ön plana çıkarsa da çevresel maruziyetin de hastalıklarolusturabildiği bilinmektedir.Bu çalısmada, Çan ve Bayramiç ilçeleri ve köylerinden sokaklar basit rasgeleörnekleme yöntemiyle seçilmis, bu sokaklarda yasayan 40 yas üzeri, sigara içmeyentoplam 675 kadın ile görüsülerek kan örnekleri uygun teknik ile toplanmıs vegörüsmeler yapılmıstır. Toplanan örneklerden atomik absorbsiyon spektrofotometreile kan kursun ve arsenik değerleri ölçülmüstür.Görüsülen kadınların ortalama yasları 59,8±10,36 olarak hesaplanmıstır. Kadınların476'sı (%70,5) alt SES, 168'i (%24,9) orta alt SES, ve 31'i (%4,6) orta ve üzerindeSES de oldukları hesaplanmıstır. Bölge geneli kan arsenik değerleri 14,28±7,9 mg/lkursun değerleri 2,9±3,21 mg/l olarak ölçülmüstür. En yüksek arsenik değerleriBayramiç köylerinde (16,5±6,3 mg/l); en yüksek kursun değerleri Çan merkezinde(5,29±4,59mg/l) bulunmustur. Yapılan analizlerde kan metal düzeyleri ile yasananyer ve yas grupları arasında istatistiksel anlamlılık saptanırken, demografikdeğiskenler ve su temin edilen yerler açısından istatistiksel anlamlılıksaptanamamıstır. Çan ilçesi merkezinde hipertansiyon, Bayramiç ilçesi köylerindeosteoporoz daha sıktır ve bu iki yer en yüksek kan kursun değerlerine sahiptir.Bölgede kursun yataklarına yakın yerlesim yerlerinde, kan kursun düzeylerininyüksek çıktığı göz önüne alınacak olursa jeolojik olusumların insan sağlığınıetkileyebilecek olaylara neden olabileceği düsünülebilir. Yerlesim yerlerinin jeolojikaçıdan değerlendirilmesi bölgede bulunan ve insanları etkileyebilecek olasımaruziyetlerin tahmin edilip bu konuda önlem alınması açısından önemlidir. Bölgedebulunan hastalıkların çevresel maruziyet dısında nedenleri de olabileceği için bunedenlerin de arastırılmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
Arsenic and lead are two known hazardous elements which are abundant in nature.Their utilization in many fields put occupational exposures to front butenvironmental exposures are also known to cause diseases.In this study, data were collected from 675 non-smoker women who wererandomized from the streets of Çan and Bayramiç districts and their villages throughblood samples and interviews. Arsenic and lead blood levels were determined byatomic absorption spectrofotometry.The mean age of the women was 59.8±10.36. Among all, 476 (70.5%) were had lowSES (socio economic status), 168 (24.9%) middle-lower and 31 (4.6%) middle orhigher SES. The mean arsenic concentration was 14.28±7.9 mg/l, the mean lead levelwas 2.9±3.2 mg/l. The highest blood arsenic level was determined in Bayramiçvillages (16.5±6.3 mg/l); the highest lead level was determined in Çan district(5.29±4.59mg/l). Blood metal levels were neither associated with the demographicvariables nor the source of water. Statistically significant relationships weredetermined between the blood metal levels and the place of residence as well as agegroups. Hypertension was most prevalent in Can center whereas osteoporosis wasmost frequent in Bayramic village. The highest blood lead levels were determined inCan center and Bayramic villages.Geological formations may cause health effects considering that lead levels weredetermined higher in places near lead mines. It is important to consider thegeological formation of the residential areas in order to evaluate possible health risksand take appropriate measures. As the diseases present in the region may have causesother than environmental exposures it is advisable to evaluate other causes.