İnsan endotel hücrelerinde nitrik oksit üretimi üzerine oksitosin ve 17ß-Estradiol'ün etkileri
- Tez No: 260257
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERPİL BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalar kardiyovasküler sistemde oksitosin veoksitosin reseptörlerinin varlığını göstermiştir. Oksitosinin, vasküler endotelde nitrikoksit (NO) üretimini arttırarak kardiyovasküler sistemde koruyucu etkisinin olabileceğidüşünülmektedir. Bu çalışmada, insan endotel hücrelerinde oksitosinin NO üretimiüzerindeki etkisini ve estradiolün bu etkiye katkılarını incelemek amaçlanmıştır.Araştırmada insan göbek kordonunun veninden elde edilen endotel hücrelerikültür edilmiştir. Hücreler konfluent hale geldiklerinde 24 saat hormonsuz ortamdabekletildikten sonra 100nM 17ß-estradiol veya 100nM oksitosin veya 100nM 17ß-estradiol+100nM oksitosin içeren veya hiçbir hormon içermeyen ortamlarda 24 saatdaha inkübe edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recent studies have revealed that oxytocin and oxytocin receptors arepresent in the cardiovascular system. It is thought that oxytocin has protective effectson the cardiovascular system by increasing nitric oxide production in the vascularendothelium. In this study, we aimed to investigate the effect of oxytocin on the NOproduction in human endothelial cells and the interaction of estradiol.In this study the endothelial cells isolated from human umbilical cord vein werecultured. When the cells became confluent they were incubated in hormone freemedium for 24 hours. Then cells were incubated with mediums containing 100nM17ß-estradiol or 100nM oxytocin or 100nM 17ß-estradiol+100nM oxytocin or withhormone free medium for 24 hours.