Acil servise serebrovasküler hastalık nedeniyle başvuran kişilerde plazma aldosteron düzeyinın araştırılması
- Tez No: 260258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç : Bu ara?tırmamızın amacı iskemik ve hemorajik Serebrovasküler Hastalıklarda (SVH) aldosteron seviyesini belirlemek, bu hastalarda plazma aldosteron seviyesi ile Serebrovasküler Hastalık riski arasında bir bağlantı olup olmadığını tespit etmektir. Sistolik ve diastolik kan basıncı ile plazma aldosteron seviyesi arasındaki ili?kiyi ara?tırmaktır.Gereç ve Yöntem : Bu çalı?ma Haziran 2007 - Ocak 2008 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'na fokal ya da global nörolojik semptomlar ile ba?vuran, yapılan muayenesi ve çekilen kranial tomografi ? manyetik rezonans görüntüleme sonucu serebrovasküler hastalık (iskemik ve hemorajik) tanısı konan hastalarda yapılmı?tır. Analizlerde SPSS 15.0 programı kullanıldı. ?statistiksel analiz için Ki-Kare testi , Fisher Kesin Olasılık testi ve bağımsız gruplarda T testi kullanıldı. Farkı p0.05). Sadece iskemik vakalarda cinsiyete göre aldosteron düzeyleri (161.5 pq/ml'in üzerinde olan) kadınların erkeklere oranla anlamlı olduğu tespit edildi (P ? 0.05).iiiSonuçlar : Genel olarak bakıldığında SVH'li hastalarda plazma aldosteron düzeyinde anlamlı bir artı? saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of this study were to determine plasma aldosterone levels in Cerebro Vascular Accidents (CVA) (both ischemic and hemoragic) and to find out whether there is a relationship between the plasma aldosterone levels and the risk of CVA. Also to determine the relationship between Systolic Blood Pressure (SBP), Diastolic Blood Pressure (DBP) and plasma aldosterone levels.Method : Our study was conducted between June 2007 and January 2008 in the Marmara University School of Medicine, Department of Emergency Medicine. The patients who presented with focal or global neurological symptoms, diagnosed as CVA (ischemic and hemoragic) with physical examination and cranial CT-MRI were included in the study. Analysis were done with SPSS 15.0. For statistical analysis Chi-Square test, Fisher Exact Probability Test and in independent groups t-test were used. P 0.05).