Birinci trimester 3D plasental volüm ve 3D power doppler ölçümlerinin, fetal ve maternal sonuçlarının karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 260256
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA N. KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Amaç, normal gebe populasyonunda birinci trimester 3D plasenta hacmi veplasenta kanlanma değerleri ile yenidoğan doğum ağırlıklarının doğum haftalarına denkgelen persentillere göre dağılımları ile elde edilen sınıflandırma grupları arasındakibağlantıyı göstermektir. Bu bağlantının varlığında sınıflandırmada iki uç noktadabulunan makrozomik ve IUGG'li vakaların 11-14 hafta plasenta hacim ve kanlanmadeğerlerinin makrozomi ve IUGG'nin önceden saptanmasında ki rolününaraştırılmasıdır.YER: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim DalıOLGULAR: Şubat 2007-Ağustos 2007 tarihleri arasında 11-14 hafta arasında gebeliğibulunan toplam 145 gebe onayları ile çalışmaya alındı.MATERYAL ve METOD: Birinci trimester 11-14 hafta gebelerin sistemik veobstetrik muayeneleri yapıldı ve Voluson 730 GE Expert Diamond Kretztechnik, Zipf,Austria ultrasonografi cihazı ile 3.5 mHz'lik transabdominal prob kullanılarak gebelikhaftaları doğrulandı. Sonrasında gebelerin 3D USG ile 3,5 Mhz transabdominal convexprob kullanılarak plasenta hacmi ve plasenta vaskülarizasyonu hesaplandı. Tümgebelerin ölçümlerinde aynı USG ayarları kullanıldı.BULGULAR: Çalışmamızda plasenta hacmi ve yenidoğan persentillerine göre yapılansınıflama arasında ki bağlantı IUGG açısından anlamlı olarak bulunmuştur.Bulgularımız neticesinde ölçülen plasenta hacimleri 16 ila 166 arasında olmasına karşınIUGG'li vakaların hiçbirisinde 70 sayısal değerini aşmadığı ve plasenta hacmi azaldıkçagörülme yüzdesinin arttığını ifade edebiliriz Plasenta kanlanma indekslerinden VI ilebebek doğum ağırlığı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır.SONUÇLAR:. İşlemin kolay ve kısa zamanda yapılabilir olması nedeniyle tümgebeleri kapsayabileceği gibi özellikle IUGG açısından risk faktörü taşıyan gebelereuygulanması önerilebilinir. Elde edilecek düşük plasenta hacimlerinde ki bu bizimçalışmamızda 70 ve altı olarak bulunmuştur, gebelerin takiplerinde daha sıkı takipyönetimi uygulanabilir.ANAHTAR KELİMELER: Birinci trimester, 3D plasenta hacimi, 3D plasentavaskülarizasyon indeksleri, IUGG
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study was to investigate correlation between firsttrimester placental volume, placental vascularisation index and the group of infantsclassified according to their anthropometric measurements. In the presence of thiscorrelation between these enitities , to search capability of prediction of macrosomiaand intrauterine growth restriction.SETTING: Marmara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics andGynecologyPATIENTS: One hundred forty five pregnant between 11-14 weeks of gestationwere included for the study between February 2007 and August 2007 with informedconsent.MATERIAL-METHOD: Systemic and obstetrics examinations were performed onpregnants in their first trimester 11-14 weeks of gestation then week of gestationwas confirmed by transabdominal 3.5 mHz probe of Voluson 730 GE ExpertDiamond Kretztechnik, Zipf, Austria. Placental volume and placental vascularisationindex were calculated 3D USG with the help of 3,5 Mhz transabdominal convexprobe. Settings used during calculations were same for each pregnant.RESULTS: Correlation between placental volume and intrauterine growthrestriction group of infants classified according to their anthropometricmeasurements was significant. Range of placental volume measurements was 16-166 but no one of intrauterine growth restricted infants? volume was higher than 70.As the placental volume decreases, percentage of intrauterine growth restrictionincreases. VI one of the placental vascularisation index showed a correlation withnewborn weight.CONCLUSION: These calculations can be performed on any pregnant especially inthe risk zone of intrauterine growth restriction because of being easy and brief. Lowplacental volume results, it was under 70 in our study, can alert us for managementof pregnant.KEY WORDS: First trimester, 3D placental volume, 3D placental vascularisationindex, intrauterine growth restriction