Hepatit C ye bağlı kronik karaciğer hastalıklarında (Kronik hepatit ve karaciğer sirozu) viral yük ve serum aminotransferaz düzeyleri ile vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between serum levels of Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and viral load and serum aminotransferase levels in chronic hepatitis C and liver cirhosis
  1. Tez No: 260271
  2. Yazar: KENAN ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Anjiogenez; vücudumuzda yara iyileşmesi, menstrüel siklus ve embriyogenez gibibirçok fizyolojik olayda rol oynar. Patolojik anjiogenez ve yeni damar oluşumu; tümör büyümeve metastazında, proliferatif retinopatide ve iskemik hastalıklarda oluşur. Anjiogenezinevreleri pek çok büyüme faktörünün ve düzenleyici proteinin kontrolu altındadırVasküler Endotelyal Growth Faktör (VEGF), endotel hücrelerine spesifik birbüyüme faktörü olup, fizyolojik-patolojik anjiogenez için düzenleyici br rol oynar. Normal dokuve birçok tümör neovaskülarizasyonunda önemli rol oynaması yanında, anjiogenezde de enönemli faktördür. Anjiogenezin vücudumuzdaki birçok olayda rolu olduğunu gösterençalışmalar yapılmıştırBu çalışmamızda Kronik Hepatit C (KHC) ve karaciğer siroz (KCS)'lu hastalardaserum VEGF düzeyi ile serum AST (Aspartat aminotransferaz), ALT (Alanin aminotransferaz)ve HCVRNA (Hepatit C virüs Ribonükleik asit) değerleri bakımından karşılaştırıldığındafarkın önemli olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık.Çalışmamızda KHC grubu ile kontrol grubu VEGF değerleri sırasıyla 255 ± 237pg/ml ve78±27pg/ml idi.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis plays an important role in many physiological events in our body suchas wound healing, menstrual cycles and embryogenesis. Pathological angiogenesis andneovascularization occur in association with tumor growth and metastasis, proliferativeretinopathies and ischemic diseases. The phases of angiogenesis is under the control ofmany growth factors and regulatory proteinsVascular endothelial growth factor (VEGF) is an endothelial cell-specific growthfactor and plays regulatory role in physiological- pathological angiogenesis. In addition tobeing the most important factor for angiogenesis, VEGF also plays an important role inneovascularization of many tumors and normal tissues.