Evre 2 diyastolik fonksiyon bozukluğu olan medikal tedavi alan hastalarda diyet tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Grade 2 diastolic dysfunction in patients recoving the medical treatment to investiguite the efficiacy of dietary treatment
  1. Tez No: 260272
  2. Yazar: BANU SÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma evre 2 diyastolik fonksiyon bozukluğu olan ve medikal tedavialan hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı beslenmealışkanlığı kazandırmak ve kişinin yaşam kalitesi üzerindeki yansımalarınıantropometrik ölçümler ve kan biyokimya değerleriyle izlemek amacıylayapılmıştır. Çalışma Ufuk Üniversitesi Kardiyoloji Polikliniğinde, evre 2 diyastolikfonksiyon bozukluğu tanısı ile ayaktan tedavi gören, 13'ü diyet tedavisine alınanve 8'i kontrol grubunu oluşturan toplam 21 gönüllü üzerinde yapılmıştır.Hastaların genel özellikleri anket formu ile sorgulanmıştır. Diyet grubu ve kontrolgrubundaki hastaların 0. ay (başlangıç) ve takip eden 3.ay ile 6.ayda vücutağırlığı, biyoelektirk empedans (BIA) analizi ve bel-kalça çevresi ölçümlerialınmıştır. Hastaların beslenme alışkanlıkları 0.ayda besin tüketim sıklığı ve0.ay ile 6.ayda 3 günlük 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınarak belirlenmiştir.Hastaların yaşam kalite düzeyleri Notthingham Sağlık Profili ölçeği ile 0.ay ve6.ayda, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslar arası Fiziksel Aktivite anketi ile 0.aydabelirlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların Kardiyoloji polikliniğinin rutinbiyokimya takipleri 0. ay (başlangıç) ve 6. ayda alınmış ve Ekokardiyogramdeğerlendirmeleri kardiyolog tarafından bu dönemlerde yapılmıştır. Buçalışmada hastaların yaş ortalamaları diyet grubunun 50.8± 6.9 yıl iken kontrolgrubunun 54.3±8.4 yıl, ortalama diyastolik fonksiyon bozukluğu hastalığınınGrade II'deki tedavi süreleri 3.0±3.7 yıl iken kontrol grubundaki hastaların iseortalama 5.0±6.4 yıldır. Diyet grubundaki hastaların dönemler arasında enerjininproteinden, karbonhidrattan, toplam yağdan, doymuş yağ asitlerinden, teklidoymamış yağ asitlerinden gelen yüzdesi, diyet posası, çözünür posa veçözünmez posa tüketimi, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folik asit, Cvitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir tüketimmiktarları istatistiksel olarak farklı bulunmuştur (p0.05). Ancak diyet grubundaki hastaların6.ay günlük ortalama enerji, enerjinin proteinden, karbonhidrattan, toplamyağdan, DYA'den, gelen yüzdesi, diyet posası, çözünür posa ve çözünmezposa tüketimi, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folik asit, C vitamini,IIIsodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor tüketim miktarları istatistiksel olarak farklıbulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study that Grade II of diastolic dysfunction and patients receiving medicaltreatment for changing eating habits with healthy eating habits and to gain aperson's quality of life reflections on the anthropometric measurements and bloodbiochemistry values were conducted to follow. Ufuk University Cardiology Clinic studyin grade II with the diagnosis of diastolic dysfunction treated as outpatients whovolunteered to participate in the study, provide search criteria to the total 21 wereperformed on patients. Diet group (n=13) and control group (n=8), the generalinformation of the patients in question were applied to the questionnaire. Diet groupand control group of patients in the 0.month (initial) and subsequent 3.months with6.months body weight, bioelectric impedance analysis and waist-hip circumferencemeasurements were taken. Nutritional status of patients in 0.month food consumptionfrequency, in 0.month and 6.month records 3-day 24-hour food consumption wastaken. Patients? levels of quality of life specified by using Nottingham Health Profilequestionnaire in the 0.month and 6.month, physical activity levels were determined in0.month with IPAQ questionnaire. The study of participating patients? cardiologypoliclinic follow-up of the routine biochemistry was collected in 0.month (initial) and6.month, and echocardiogram reviews in this period were made by cardiologists. Inthis study the age range of the diet patients were within 50.8±6.9 years, while thecontrol group were 54.3±8.4 years and mean treatment duration of diastolicdysfunction in Grade II disease were within 3.0±3.7 years, meanwhile the average ofthe patients in the control group were 5.0±6.4 years.