Servikal diskopatili hastalarda nöropatik ağrı araştırması
Research of neuropathic pain in patients with cervical discopathy
- Tez No: 260296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada boyun ve kol ağrısı olan hastalarda nöropatik ağrı sıklığının tespiti, bunun teşhisinde KSP incelemesinin kullanılıp kullanılmayacağı ve servikal diskopatiye bağlı nöropatik ağrı tanısı alanlarda, diğer nöropatik ağrılarda etkinlik ve güvenliği gösterilen pregabalinin tedavisinin etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır..Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji polikliniğine boyun ve kol ağrısı şikayetleri ile başvuran hastalar değerlendirilmeye alındıDeğerlendirilen hastalar içinde servikal diskopati ön tanısı konulanlara servikal MRG ve elektromiyografi tetkikleri yapıldı. Hastalara rutin EMG işlemlerinin dışında ağrı yollarının fonksiyonunu ve Medulla Spinalisteki organizasyonunu gösteren kutanöz sessiz periyod (KSP) adlı tetkik yapıldı. Kutanöz sessiz periyod bakılması yanında tüm hastalara ağrısının karakteristiğini belirlemek amacıyla LANNS ağrı ölçeği (Leeds Assesment of Neuropathic Sympotms and Signs) uygulandı.Mevcut şikayetleri servikal bölgede kök basısına bağlanan hastalar çalışmaya dahil edildi.EMG ve servikal MRG incelemede servikal radikülopati gösterilen hastalar içinde ağrı karakteristiği olarak nöropatik ağrı tespit edilen hasta grubuna pregabalin tedavisi başlandı. Elde edilen sonuçlar servikal radikülopati gösterilen hastalar içinde ağrı karakteristiği olarak nöropatik ağrı saptanmayan hasta grubu ve şikayeti olmayan kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Nöropatik ağrı kriterlerini karşılayan hasta grubunun yaş ortalaması 45.73 olarak saptandı.Çalışmamızda servikal radikülopati tanısı alan hastaların % 54`ünde beraberinde nöropatik ağrı saptandı. Bunun servikal bölgedeki sinir köklerine olan kronik bası sonucu oluştuğunu düşünüyoruz.Nöropatik ağrı grubundaki hastaların nosiseptif ağrı grubundaki hastalara göre ağrı skorlarının daha yüksek olarak saptandı.Çalışmamızda hem nosiseptif ağrı grubunda hem nöropatik ağrı grubunda kontrol grubuna göre KSP latansları anlamlı düzeyde uzamış KSP süreleri ise kısalmış olarak tespit edilmiştir.Bununla birlikte KSP latans ve süresi nosiseptif ağrı grubu ve nöropatik ağrı grubunda anlamlı farklılık göstermemiştir.KSP'nin servikal radikülopati kaynaklı nosiseptif veya nöropatik ağrının ayırtedilmesinde elektrofizyolojik yöntem olarak şimdilik kullanılamayacağı görülmüştür.Günde iki kez sabit doz pregabalin rejimi ortalama ağrı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar sağladı.Pregabalinin servikal radikülopati kaynaklı nöropatik ağrı olduğunu iddia ettiğimiz hastalarda da etkili olduğu görülmektedir. Çalışmamızda pregabaline bağlı yan etkiler literatürde saptanan yan etkilerden farklı değildir..
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the frequency of neuropathic pain in patients with neck and arm pain, to investigate whether or not KSP examination was used to determine this, and to explore efficacy of pregabalin therapy (which was has been proved to be effective and reliable in the treatment of other neuropathic pains) in individuals diagnosed with neuropathic pain due to servical discopathy.Patients complaining from neck and arm pain were evaluated in the University of Afyon Kocatepe, Faculty of Medicine, Neurology Department.MRG and electromyelography were performed for patients with servical discopathy prediagnosis. Other than routine EMG procedures patients were also examined with cutaneous silent period (CSP) that shows the function of pain pathways and its organization in Medulla Spinalis. Besides cutaneous silent period examination, LANNS pain scala (Leeds Assesment of Neuropathic Sympotms and Signs) was administered to all patients to identify the characterestics of their pain.Patients with complaints due to servical radicular compression were included in the study.Among patients who have been showed to have servical radiculopathy in EMG and servical MRG examinations, Pregabalin therapy was given to the patient group with neuropathic pain. Results among patients with servical radiculopathy were compared between the patient group with no neuropathic pain characteristics and the control group with no complaints.Mean age of patient group fulfilling the neuropathic pain criteria was 45.73.In our study; in 54% of patients that had been diagnosed as cervical radiculopathy, there was neuropathic pain. We think; this occurs as a result of cronical compressio to the radiculas at the cervical zone.Pain scores of patients in the neuropathic pain group were higher than the patients in the nociceptive pain group.In our study; both nociceptive pain group and neuropathic pain group?s CSP latency was significantly longer and CSP durability was significantly shorter than the control group.In addition; there was no significant difference in CSP latency and durability in nociceptive pain group and in neuropathic pain group.It has been seen that CSP can not be used as an electrophisiological method in the differentiation of nociceptive or neuropathic pain originating from radiculopathy as yet.Twice a day stable dose of pregabalin therapy led to statistically significant decrease in mean pain scores.Pregabalin was also effective in the patients that had neuropathic pain originating from cervical radiculopathy. Side effects of pregabalin in our study did not differ from the side affects detected in the literature.