Metamizol, Diklofenak Sodyum ve Parasetamol'ün ratlarda deneysel olarak oluşturulan organofosfat zehirlenmesi üzerine etkileri
The effects of Metamizole, Diclofenac Sodium and Paracetamol on rats that have which experimental organophosphate poisoning
- Tez No: 260297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Organofosfat (OF) bileşikleri ile meydana gelen zehirlenmeden primer olarak asetilkolinesteraz enzim (AChE) inhibisyonu sorumlu tutulur. Bununla birlikte son yapılan çalışmalarda OF zehirlenmesine bağlı toksisitesinin mekanizmasında oksidatif stres ve inflamatuar kaskadın da önemli parametreler olduğu ortaya konmuştur. Bu yüzden de OF zehirlenmesinde antioksidan ve antiinflamatuar etki gösteren ajanların toksisiteyi azaltacağı iddia edilmiştir.Bu çalışmada Parasetamol, Metamizol ve Diklofenak Na'un OF zehirlenmesinde inflamatuar sistem ve oksidatif stres üzerine olan etkilerinin oksidan-antioksidanlar ve biyokimyasal parametreler ile ortaya konması amaçlanmıştır. Bu sayede hem OF zehirlenmesine bağlı inflamatuar sistem ve oksidatif stres üzerinden gelişebilecek olan organ hasarlarını azaltıp azaltmadıkları hem de OF zehirlenmesinde klinik pratikte kullanım endikasyonları ortaya çıktığında deney kapsamında yer alan hangi analjeziğin güvenli bir şekilde tercih edebileceği konusu değerlendirilmiş olacaktır.Ratlar randomize olarak sekizer rattan oluşan beş gruba ayrıldı. Sham grubundaki ratlar hiçbir madde verilmeden deneye dahil edildi. Grup II'deki ratlara İP yoldan Fenthion (0.2 gr/kg) verilerek OF zehirlenmesi oluşturulduktan bir saat sonra İP yoldan tek doz serum fizyolojik (ilaçların verildiği hacimde) uygulandı. Bu gruptaki ratlara hiçbir tedavi uygulanmadı. Grup III'deki ratlara İP yoldan Fenthion (0.2 gr/kg) verilerek OF zehirlenmesi oluşturulduktan bir saat sonra İP yoldan tek doz Metamizol (40 mg/kg) verildi. Grup IV'deki ratlara İP yoldan Fenthion (0.2 gr/kg) verilerek OF zehirlenmesi oluşturulduktan bir saat sonra İP yoldan tek doz Parasetamol (10 mg/kg) verildi. Grup V'deki ratlara İP yoldan Fenthion (0.2 gr/kg) verilerek OF zehirlenmesi oluşturulduktan bir saat sonra İP yoldan tek doz Diklofenak Na (5 mg/kg) verildi. Çalışmanın 24. saatinde serolojik analizler için kan örnekleri alınan ratların sakrafiye edilmesinden hemen sonra kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, beyin ve pankreaslarından doku örnekleri alındı.Organofosfat zehirlenmesi sonrası ratlarda MDA, GSH, Seruloplazmin, SOD, GPx, CAT ve TNF-? düzeyleri istatiksel olarak anlamlı bir şekilde artarken; Askorbik Asit, Karoten ve Retinol düzeyleri ise istatiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır. OF zehirlenmesi sonrası ratlarda, İL-10 düzeylerindeki artış ise istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır.Metamizol; MDA, SOD, GPx düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı derecede azaltan ve Retinol düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artıran en etkin ilaç olarak saptanmıştır. Diklofenak Na; Seruloplazmin, CAT ve TNF-? düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı derecede azaltan ve Askorbik Asit, İL-10 düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artıran en etkin ilaç olarak saptanmıştır. Parasetamol ise; hiçbir parametre üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan ve/veya diğer ilaçlardan daha etkin olan bir etki göstermemiştir. GSH ve Karoten üzerinde her üç ilacın da istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi görülmemiştir.Malondialdehid ve GSH sonuçları doku düzeyinde değerlendirildiğinde uygulanan tedavilerin daha ziyade etkilerini MDA artışını engelleyerek yaptıkları ortaya çıkmaktadır. Ancak bu etkinin de organa göre değişken olması dikkat çekicidir. Metamizol, MDA aracılı tedavide böbrek, akciğer ve beyin dokusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan koruyucu etki gösterirken, GSH aracılı tedavide yalnızca beyin dokusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan koruyucu etki göstermiştir. Parasetamol, MDA aracılı tedavide akciğer ve beyin dokusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan koruyucu etki gösterirken, GSH aracılı tedavide hiçbir doku üzerinde istatistiksel anlamlılık oluşturan koruyucu etki göstermemiştir. Diklofenak Na, MDA aracılı tedavide karaciğer, akciğer ve beyin dokusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan koruyucu etki gösterirken, GSH aracılı tedavide böbrek ve akciğer dokusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olan koruyucu etki göstermiştir.Sonuç olarak, Metamizol oksidatif stres kaynaklı hasarlanmalarda, Diklofenak Na ise inflamatuar kaskada bağlı meydana gelen hasarlanmalarda daha etkindir. OF zehirlenmesi tedavisinde, Metamizol özellikle böbrek, akciğer ve beyin, Diklofenak Na ise karaciğer, böbrek ve akciğer etkileniminin ön planda olduğu hastalarda öncelikle tercih edilmelidir. Ancak bu sonucun bu konuda yapılan ilk çalışma olması nedeni ile ilave ek çalışmalar ile desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Inhibition of AChE is primarily kept responsible for poisoning caused by Organophosphate (OP) compounds. In recent studies, it has been stated that OP poisoning linked to oxidative stress and inflammatory cascade in the mechanism of toxicity are important. Therefore, it has been claimed that antioxidant and anti-inflammatory agents reduce toxicity of OP poisoning.In this study, it is aimed to introduce the effects that Paracetamol and Diclofenac Na, Metamizole poisoning OP on the inflammatory system and oxidative stress by the oxidant-antioxidants and biochemical parameters. In this way, it will be evaluated that both whether or not they are reducing the damage connected to poisoning OP inflammatory system and oxidative stress that may develop over the organ and when usage indications within OP poisoning occur while clinical practice which analgesics within the context of the experiment may be safely preferred.Rats randomly divided into five groups icludind 8 rats in each group. Sham group rats were included in the experiment without any substance. By giving IP route Fenthion (0.2 g/kg) to group II rats OP poisoning has been created. After one hour a single dose of saline IP (given equal to drugs volume) were performed. Rats in this group were treated with no treatment. Group III rats was given IP route Fenthion (0.2 g/kg), by this way OP poisoning has been created and after an hour a single dose of IP Metamizole (40 mg/kg) was given. Group IV rats IP route Fenthion (0.2 g/kg) was given. After an hour OP poisoning has been created then a single dose of Paracetamol IP route (10 mg/kg) was given. Group V rats IP route Fenthion (0.2 g/kg) was given. OP poisoning has been created by this way and an hour later a single dose of IP Diclofenac Na (5 mg/kg) was given. In the 24th hour of the study, immediately after sacrificing the rats from whom blood samples were taken for serological analysis tissue samples from their heart, liver, lung, kidney, brain and pancreas were taken.After OP poisoning in rats, while the MDA, GSH, ceruloplasmin, SOD, GPx, CAT and TNF-? levels were statistically and significantly increased, OP Ascorbic Acid, Carotene and Retinol levels were statistically reduced in a meaningful way. After OP poisoning, the increase in IL-10 levels did not reveal statistically significant.Metamizol has been identified as the most effective drug statistically and significantly reducing the levels of MDA, SOD and increasing the levels of Retinol. Reducing the levels of Diclofenac Na; Ceruloplasmin, CAT and TNF-? and increasing the IL-10 levels statistically and significantly, Ascorbic Acid has been identified as the most effective drug. On the other way, Paracetamol did not show an effect which is more effective than other drugs on any parameters. Among three drugs a statistically significant effect on GSH and Carotene was not seen.Malondialdehid and GSH tissue level evaluation results show that the application of the treatment is done usually by blocking the effects of their increase in MDA is emerging. However, this effect can be variable depending on the organ is striking. Metamizol, in MDA-mediated therapy, has shown protective effect in kidney, lung and brain tissues which is statistically significant, while the GSH-mediated treatment only on the brain tissue showed a statistically significant protective effect. Paracetamol has shown a statistically significant and protective effect in MDA-mediated treatment of lung, and brain tissue, while it has not shown any protective effect in the treatment of GSH-mediated on any tissues. Diclofenac Na, caused a statistically significant protective effect in MDA-mediated treatment of liver, lung and brain tissues, while in GSH-mediated therapy it has shown statistically significant protective effect on the kidney and lung tissue.Consequently; Metamizole is more efficient in oxidative stress sourced damages, Diclofenac Na is more efficient in inflammatory cascade sourced damages. In the treatment of OP poisoning, Metamizole should be preferred especially for kidney, lung and brain effected patients, while Diclofenac Na should be preferred for liver, kidney and lung effected patients. However, this result is the first study on this issue so further studies with additional support is required.