Kronik mekanik boyun ağrılı hastalarda spa tedavisinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması
The research of the impact of spa therapy on pain and quality of life in patients with chronic mechanical neck pain
  1. Tez No: 260295
  2. Yazar: AYCAN TÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik mekanik boyun ağrılı hastaların tedavisinde kaplıca suyu, çamur ve masajdan oluşan spa tedavisinin hastaların ağrı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini değerlendirmekti.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve 12 haftadan uzun süreli kronik mekanik boyun ağrısı olan toplam 70 hasta alındı. Hastalar spa tedavisi grubu (n=35) ve egzersiz tedavisi grubu (n=35) olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrıldı.Spa tedavisi grubuna toplam 15 seans, 40º C sıcaklıkta ve 15'er dakika tüm vücut banyosu şeklinde kaplıca suyu ve boyun bölgesine çamur; 20 dakika boyun bölgesine klasik masaj tedavisi uygulandı. Egzersiz tedavisi grubuna evde 15 gün uygulayacakları ev egzersiz programı verildi. Spa tedavisi grubuna ek olarak, egzersiz tedavisi grubuna verilen ev egzersiz programının aynısı verildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. haftada ve tedavi sonrası 3. ayda olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Her kontrolde Vizüel Analog Skala (VAS), Global Hasta Değerlendirimi (Hastanın ve Doktorun Global Değerlendirmesi) , Boyun Ağrı ve Dizabilite Ölçeği (NPDS), Nottingham Sağlık Profili (NSP) verileri değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme için Ki Kare testi, Independent Samples t-testi ve Friedman testi kullanıldı.Bulgular: Spa grubunda 28 bayan ve 7 erkek toplam 35 hasta, egzersiz grubunda 30 bayan ve 5 erkek toplam 35 hasta vardı. Cinsiyet dağılımı açısından gruplar benzerdi Spa tedavisi ve egzersiz tedavisi grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 43.08 ± 9.76 yıl ve 46.45 ± 9.65 yıl olarak bulundu ve aralarında istatistiksel fark yoktu. Tedavi öncesi ölçümlerde tüm parametreler açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.Tedavi sonrası birinci hafta ve tedavi sonrası üçüncü ay ölçümlerinde her iki grupta VAS, Doktor ve Hasta Global Değerlendirmeleri, NPDS, NSP değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü.Tedavi sonrası birinci haftada tedavi öncesi ölçümler baz alınarak hesaplanan yüzde değişim skorları karşılaştırıldığında her iki grupta tüm değerlendirme parametrelerinde anlamlı düzelme tespit edildi. Ancak tedavi sonrası birinci haftada spa tedavisi grubunda VAS ve NPDS değerlerindeki azalma egzersiz grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydı.Tedavi sonrası üçüncü ayda yüzde değişim skorları karşılaştırıldığında tüm paremetreler için her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Sonuç: Kronik mekanik boyun ağrılı hastalarda spa tedavisi ve egzersiz tedavisinin birlikte verilmesi sadece egzersiz tedavisine göre erken dönemde daha fazla oranda ağrıyı azaltıp fonksiyonel kapasiteyi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate efficacy of spa therapy including thermal water, mud therapy, and massage, on pain and the quality of life of patients with chronic mechanical neck pain.Material and methods: Seventy patients who applied to our outpatient clinic with chronic mechanical neck pain lasting for 12 weeks were included in the study. The patients were randomized either to spa therapy group (n=35 ) or to exercise therapy group (n=35).Spa therapy group received total body bath with thermal water and mud therapy to cervical region, which were applied at 40 ° C and for 15 minutes duration. Additionally, this group received classic massage to cervical region for 20 minutes duration. The therapies were applied once a day, five times per week and a total of 15 session. Both exercise therapy and spa therapy groups performed home exercise program once a day for 15 days period.All the patients were evaluated before treatment, at the first week after treatment and at the third month after treatment, a total of 3 times. In each control Visual Analogue Scale (VAS), global assessment of the patient ( Patient?s Global Assessment and Doctor?s Global Assessment), Neck Pain Disability Scale (NPDS), Nottingham Health Profile (NHP) were assessed. Independent Samples t-test, Friedman test and Chi-square test were used for statistical analysis.Results: There were 35 (28 female, 7 male) patients in spa group and 35 (30 female, 5 male ) patients in exercise group. Gender distribution was similar in groups. The mean ages of the patients in spa and exercise therapy groups were 43.08 ± 9.76 and 46.45 ± 9.65 years, respectively and the difference was not statistically significant. There were no significant difference between groups in respect to all the parameters at baseline.At the first week and third month after treatment statistically significant improvements were observed in the VAS, Doctor?s and Patient?s Global Assessment, NPDS, NSP values in both groups.When the measurements at first week were compared to baseline, significant improvements were observed in all the parameters assessed in both groups. However, the decreases in VAS and NPDS values at the first week after treatment were significantly more in spa therapy group compared to exercise therapy group.We observed no statistically significant difference in all the parameters between two groups, when the measurements at the third month were compared to baseline.Conclusion: The combination of the spa therapy with the exercise therapy is superior to the exercise therapy alone in decreasing pain and improving functional capacity in the early period after treatment.