Türkiye'de üzüm pazarlaması ve dış ticaretimizdeki yeri
Grape marketing in Turkey and its role in export
  1. Tez No: 26035
  2. Yazar: SÜHEYLA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
TÜRKİYE'DE ÜZÜM PAZARLAMASI VE DIŞIÎCARETİMlZDEKİ YERİ Süheyla ŞENGÜL (Yüksek Lisans Tezi) Türkiye'de üzöm yetiştiriciliğinde hasattan pazarlamaya kadar geçen değişik evreler tartışılmıştır. Ayrıca; üretim ve dışsatım ile ilgili son veriler sunulmaktadır. Türkiye, üzüm üretimi bakımından dünyada 6. sırada, alan bakımından ise 5. sırada yer alır. Yıllık üzüm üretimi yaklaşık 3,5 milyon tondur. Bunların çoğu yerel tüketim şekillerinde (köfter, sucuk, pekmez gibi) ve kurutularak değerlendirilir. Diğer tüketim şekilleri; sofralık üzüm ve şarap yapımıdır. Türkiye yılda yaklaşık 100.000 ton çekirdeksiz kuru üzümü başta İngiltere, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışına ihraç eder. İskandinavya ve Uzakdoğu ülkeleri Türkiye'nin kuru üzüm dışsatımı için potansiyel pazarlardır. Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımında dünyada başı çekmesine rağmen sofralık üzüm dışsatımında üzüm çeşitlerinden, ulaşımdan, paketlemeden ve pazarlamadan kaynaklanan bazı problemleri vardır. Türkiye'nin yıllık sofralık üzüm dışsatımı yaklaşık 15.000 tondur. Dışsatımı yapılan başlıca üzüm çeşitleri Çekirdeksiz, Razakı, Cardinal, Tarsus Beyazı ve Müşküle'dir. Türkiye'nin yıllık dışsatım değeri yaklaşık 15 milyar dolardır. Bu gelirin çoğu sanayi ürünlerinden sağlanır. Tarımsal ürünlerin toplam dışsatımdaki payı %14'tür. Çekirdeksiz kuru üzümün, dışsatımı yapılan tarımsal ürünler içindeki payı ise %6,5tur. ANA BİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ YIL : 1993 JÜRİ : SAYFA: 59 Doç Dr. R İteaMm UZUN (Danışman) Prof. Dr. Mustafe PEKMEZCİ Yrd. Doç. Dr. Turgut YEŞİLO?LU
Özet (Çeviri)
GRAPE MARKETING IN TURKEY AND ITS ROLE IN EXPORT Süheyla ŞENGÜL (M. Sc. Thesis) Various stages of 'viticulture from harvest to marketing in Turkey arc discussed. Also, recent statistical data dealing with production and export are given Turkey tanks fa 6th. in the world and 5th in area of grapes in the world. Annual grape production of Turkey are 3,5 million tons. Most of them are used for drying and local consuming types (such as kofter, sucuk, pekmez etc.) Other consuming forms are fable grapes and wine making. Turkey export about 100.000 ton raisin each year to abroad mainly European countries, such as England, Germany and Holland. Scandinavian and Far East countries are potential markets for raisin export of Turkey. Although Turkey is a leader in raisin export in the world, table grape export has some problems in respect grape varieties, transportation, packaging and marketing. Table grape export of Turkey is about 15.000 tons annually. Main table grape varieties exported are Sultanine, Razakı, Qudrnal, Tarsus Beyazı and Müşküle. Total export value of Turkey is about 15 billion dollar. Most of income comes from industrial products annually. Rate of agricultural products in total export is 14 percent. Raisin has a share of 6,5 percent in agricultural products exported. DEPARTMENT: HORTICULTURE YEAR : 1993 COMITTE: PAGE ; 59 Assoc. Prof. Dr. H. îbrahim UZUN (Adviser) Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ AssistProf. Dr. Turgut YEŞİLO?LU