Medulla spinalis iskemik hasarını engellemede uzak organ iskemik şartlandırmasının etkisi
Effect of end-organ ischaemic conditioning in prevention of spinal cord ischaemic injury
  1. Tez No: 260350
  2. Yazar: ALİ SAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada aorta iskemisine bağlı medulla spinalis hasarının engellenmesine uzak organda oluşturulan iskemik şartlandırma yöntemlerinin etkinliğinin ve zamanlamasının araştırılması amaçlanmıştır.Ağırlıkları 2.5 ila 3.5 kg arasında erkek Yeni Zellanda tavşanlarında aorta iskemisi infrarenal aortanın 30 dakika süresince klempe edilmesi ile oluşturulmuştur. Uzak organ şartlandırma grubunda aksiller arter beşer dakikalık aralıklarla beş dakika süresince 3 kez klemplenmiştir. Çalışma grupları: Sham (n=6), İskemi (n=7), Aortik ön-şartlandırma (n=6), Uzak ön-şartlandırma (n=9), aorta ile eş zamanlı uzak ön-şartlandırma (n=8) olmak üzere 5 grup olarak oluşturulmuştur. Tüm deneklerin, 24 saat sonra alt ekstremite nöromuskuler fonksiyonu Tarlov skoru ile değerlendirilmiş ve hayvanlar sakrifiye edilmiştir. Medulla spinalis örnekleri myeloperoksidaz (MPO) düzeyi çalışılmak üzere alınmıştır.Deney süresince her grupta birer hayvan ölmüştür. Nörolojik değerlendirmede kullanılan değerlendirme sonuçları Tablo da verilmiştir.Tablo: Gruplara göre tarlov skoru sonuçları ve karşılaştırılmasıGRUPLARTARLOV SKORUİskemi grubu ile karşılastırma (p)Sham grubu ile karşılastırma (p)Sham5 (0)0.001-Iskemi2.71 (±0,18)-0.001Aortik Ön-şartlandırma3.16 (±0,65)i.f.y0.05Uzak ön-şartlandırma4 (±0,28)0.010.01Aortayla eş zamanlı uzak şartlandırma3(±0,3)i.f.y0.001(i.f.y.) istatistiksel fark yokBu çalışmanın sonuçlarına göre aortanın iskemisi öncesinde uzak organa yapılan iskemik şartlandırma aorta iskemisine karşı etkin koruma sağlayan bir yöntemdir. Gruplar arasında lökosit birikiminin ve enflamasyonun bir ölçütü olan MPO yönünden fark bulunmamıştır.Sonuç olarak medulla spinalisteki iskemik hasarı engellemede bir uzak organda oluşturulan ön-şartlandırma etkili bir yöntemdir. Bu konunun klinikte kullanımını araştıracak olan deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was designed in order to investigate the effects and timing of end-organ ischaemic preconditioning in the prevention of spinal cord injury due to aortic ischaemia. Aortic ischaemia was caused by infrarenal clamping of aorta (for a duration of 30 minutes) in a group of male New Zealand rabbits (weighing 2.5 to 3.5 kilograms). In the ischaemic preconditioning group, the axillary artery was clamped three times (with 5-minute intervals) for 5 minutes five study groups, namely the sham (n=6), ischaemia (n=7), aortic preconditioning (n=6) ,end-organ preconditioning (n=9) and synchronic preconditioning of end-organ with aortic clamp (n=8) were formed. At the end of 24 hours after completion of the procedures, lower extremity neuromuscular functions were evaluated to record Tarlov scores and all the animals were sacrificed. Spinal cord sampling was made in order to measure myeloperoxidase levels.Throughout all the experiment, 1 rabbit in every group died before the end of the procedures. The findings of the neurologic evaluation are presented in the table.Table: Tarlov score results and their comparision between groupsGROUPSTARLOV SCOREComparision with ischaemia group (p)Comparision with the sham group (p)Sham5 (0)0.001-Ischaemia2.71 (±0,18)-0.001Aortic preconditioning3.16 (±0,65)n.s.d0.05End-organ preconditioning4 (±0,28)0.010.01Synchronic preconditioning of end-organ with aortic clamping3(±0,3)n.s.d0.001n.s.d no significant statistical differenceThe results of this study show that end-organ ischaemic preconditioning provides an effective prevention against the effects of aortic ischaemia. There was no significant statistical difference between MPO values that shows inflammation and leukocyte accumulation in the tissue.As a result, ischaemia, devoloped in an end-organ is effective for prevention of ischaemic damage in spinal cord might be develop in aortic surgery. There is need for more studies that will investigate clinical use of this issue.